Více

Procházka: do přechodových sítí se komerční stanice v HD nevejdou

Během přechodu na DVB-T2 se většina diváků žádných zásadních novinek nedočká. I Marcel Procházka v rozhovoru uznává, že pro HD vysílání komerčních stanic v přechodových multiplexech nebude místo.

Vláda na svém posledním zasedání schválila na druhý pokus státní strategii rozvoje digitální televize, se kterou přímo souvisí i přechod na nový standard DVB-T2. Celý proces by mohl být zahájen ještě do konce letošního roku a s jeho koncem se počítá po roce 2020. Podle vyjádření Ministerstva průmyslu a obchodu by po skončení přechodu na DVB-T2 mohlo vysílat až šest celoplošných sítí. Aktuální stav příprav nám popsal Marcel Procházka, ředitel Českých Radiokomunikací pro oblast regulace.

Nástupnický standard DVB-T2 umožní podle Procházky zajistit televizní vysílání ve vysoké kvalitě s řadou nových služeb a vysokým pokrytím, které bude obdobné jako dnešní vysílání v DVB-T. Přechod na nový vysílací standard se vedle operátorů vysílacích sítí ale dotkne také televizních diváků. Strategie proto řeší i vliv přechodu na diváky a eliminaci těchto dopadů. Klade proto velký důraz na komunikaci nejen v rovině zúčastněných institucí, ale i na informovanost koncových diváků, tvrdí Procházka.

Schválená strategie dává Českému telekomunikačnímu úřadu mandát k udělování individuálního oprávnění pro přechodové DVB-T2 sítě. To je první zásadní krok. Pokud ČTÚ bude schopen vydat tato individuální oprávnění a my se staneme jedním z jejich držitelů, můžeme zahájit výstavbu přechodové sítě do tří až čtyř měsíců a během jednoho roku jsme schopni zajistit pokrytí obyvatel na úrovni sítě 2, která vysílá z 26 základních vysílačů a je dostupná na téměř sto procentech území České republiky, plánuje Procházka. Pokud vše proběhne tak, jak předpokládá vládní strategie, a letos na podzim získají České Radiokomunikace zmíněná individuální oprávnění, mohou začít stavět přechodovou síť na konci letošního roku. Na konci roku příštího roku by pak mohla být výstavba dokončena.

Stejně jako při přechodu z analogového na digitální vysílání by se i v případě DVB-T2 mělo začít od Prahy. Praha má tu výhodu, že se nachází ve středu České republiky, a je tak nejméně problematická z pohledu mezinárodní kmitočtové koordinace. Lze tedy očekávat, že začneme v Praze na Žižkovském vysílači, který je víceméně technologicky připraven pro vznik nového multiplexu, myslí si Procházka. Experimentální vysílání v DVB-T2 ze Žižkova už České Radiokomunikace provozují řadu měsíců, což jim umožňuje rychlejší zprovoznění DVB-T2 vysílače pro přechodné vysílání.

Dosah experimentálního vysílání je podle Procházky přibližně šestnáct procent obyvatel, tedy něco kolem 1,6 milionu potenciálních diváků. Přesný počet, který ho reálně přijímá, ale Procházka neví, podle něj jde o diváky, kteří si v posledních dvou letech koupili televizor schopný přijímat vysílání ve formátu DVB-T2/HEVC. Prvními televizory schopnými přijímat experimentální vysílání byly 4K televizory, nyní to jsou i střední modelové řady s Full HD rozlišením. Desítky diváků se ozývají a často jsou překvapeni, že v DVB-T2 multiplexu vysíláme i kanál v Ultra HD rozlišení 4K. Dostáváme pozitivní zpětnou vazbu na kvalitu vysílání od desítek lidí, co si koupili Ultra HD televizor, pochvaluje si Procházka.

Experimentální vysílání podle něj primárně slouží pro ověření DVB-T2 technologií, jejich nastavení, měření a vyhodnocování. S jeho pomocí jsme si ověřovali parametry vysílání DVB-T2 standardu, nastavení pro jednofrekvenční sítě, pokrytí signálem, ale také jsme testovali nastavení HEVC – enkodérů a multiplexerů. S tím také souvisí intenzivní spolupráce s výrobci televizních přijímačů a set-top boxů při testování kompatibility přijímačů, popisuje Procházka. Experimentální DVB-T2 vysílání je totiž podle něj hojně využíváno nejen ze strany výrobců televizní techniky, ale i jejích prodejců. Ti si jeho prostřednictvím mohou snadno ověřit, nakolik jsou jejich televizory nebo set-top boxy kompatibilní, jak fungují a jestli jsou schopny přijímat všechny typy služeb, které ve zkušebním vysílání České Radiokomuinikace šíří.

 


Pokračování rozhovoru s Marcelem Procházkou čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+