Více

Názory k článku
Přijímáme zemskou digitální televizi od sousedů: Slovensko

Petr Ryšavý
Petr Ryšavý (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
18. 1. 2010 0:06 Nový

V článku chybí

celé vlákno
obsazení muxů jednotlivými programy, což je myslím zásadní, protože pak hodně diváků zjistí, že jim chybí třeba Markíza, a že celá investice do příjmu je prakticky o ničem (resp. má význam akorát pro fandy lovení příjmu).
David Kříž aura:72
18. 1. 2010 0:17 Nový

Re: V článku chybí

celé vlákno
Tak předpokládám, že článek je o přesahu pokrytí, ne o skladbě muxu. Ta se navíc může změnit (a asi i změní, Markíza se tam objeví, na něčí úkor). Z tohoto hlediska je článek nadčasový a netřeba ho zatěžovat malichernostmi, jako je obsah muxu (stejně se na to nikdo nedívá :-)). Navíc, kdo to sleduje, tak ten obsah ví nebo si ho jinde na DZ dohledá.
Jan Potůček aura:97
Jan Potůček Login: Jan.Potucek
18. 1. 2010 6:34 Nový

Re: V článku chybí

celé vlákno
To je případná poznámka, tabulky s logy programů v této síti jsem přidal do článku. Díky.
petrph aura:10
18. 1. 2010 7:37 Nový

dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
V souvislosti s technickými problémy uvedenými v článku mne jímá dost znepokojivá myšlenka. Po prvotní (v mnoha případech dosti drahé) úpravě anténního rozvodu funguje příjem ze součaných multiplexů. Nabídka jejich programů zase není tak bohatá jak se čekalo a slibovalo (kde jsou ty desítky stranic různých žánrů),a co je horší, tak kapacita multiplexů asi taky není nekonečná, spíše naopak. A dokonce, pokud by vznikly nové multiplexy, nebo by chtěl divák přijímat ze zahraničí, tak jak je vidět z článku, čekají ho opět úpravy antény, v možná podobných cenovách relacích jako na začátku. Z tohoto pohledu mi nějak mizí proklamovaná výhoda digitálního vysílání pro diváka...
Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
18. 1. 2010 7:55 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Nevím, zda Vaše úvaha vychází z vlastních zkušeností, ale cítím z ní nějak moc zbytečné skepse. Pokud jen komentujete aktuální situaci ze Slovenska, jistě víte, že jde o dočasné řešení, pro vysilatele tou nejjednodušší cestou, což pro diváka může být opakem, zejména toho zahraničního.
Pokud hovoříme o desítkách stanic v DVB-T, jedná se o jeho technických možnostech a ne o vůli, existenci a financích na tak pestré vysílání. To ale není chyba digitalizace, ale v analogu by to nebylo možné ani technicky. Stěžování si na to, že je nutno budovat nové antény na dálkový režim příjmu, z několika směrů, není to na ten systém, který je stále ještě jen vytvářen. Pokud by byl zájem vysílat přes hranici, jak se to dělo z politických důvodů v minulosti z Bavorska a Rakouska, jistě by se finance našly. Dnes je ale vše jen komerce a proto neočekávejte, že třeba ze Slovenska někdo bude financovat kilowaty do vysílání na Moravu. Zbytky analogového příjmu jsou jen pozůstatkem bývalého společného státu.
Co Vám tedy chybí z proklamované výhody digitalizace? Trochu to nechápu, nebo jste naslouchal jen tomu, co jste chtěl slyšet a ještě jste si neuvědomil realitu?
petrph aura:10
18. 1. 2010 8:09 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
No asi takto. Za cenu přibližně 20 000 (úprava antenního rozvodu), plus settopbox se rozšířila nabídka ze 4 analogových programů (ČT1, ČT2, Nova, Prima) o dalších 5 (ČT24, ČTSport, Prima Cool, BArrandov, Nova Cinema).
Takže moje otázka zní, zda je tento počet konečný, nebo zda se v blízké době počítá a jaké jsou možnosti jeho rozšíření, a jaké budou další náklady na každého kdo bude chtít ty nové programy přijímat...
Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
18. 1. 2010 8:43 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Netuším, z jaké kalkulace Vám vyšly tyto úvahy. 20 000Kč? Ani má nejbujnější fantazie mi nenapovídá. Nebo to jsou náklady na generální rekonstrukci velkého paneláku s STA? Ovšem, existují obrovské projekty servisních firem, které by spolkly jakékoliv peníze. Pokud ale budu srovnávat i jen současnost v Česku, na většině jeho území již fungují 3 MUXy a Prima v analogu na mnohých místech neexistovala. Stačí číst i jen na tomto webu pořádně témata o příjmu DVB-T a zjistíte, že Vaše kalkulace je nějak divně pokřivená. Když začneme od začátku. Na mnoha místech byl vypnut analog, aby na stejném, nebo blízkém, kanále mohlo být vysíláno digitálně. Čili často bez jakékoliv úpravy antény byla nahrazena jediná analogová stanice hned 4, nebo 5 digitálními. Nejlevnější přechod původního parku TV v domácnostech se dal realizovat koupí STB do tisíce korun. Již ale delší dobu se prodávají nové typy televizorů, které mají pochopitelně příslušný tuner již zabudován. Tehdy často stačilo jen postavit novou TV na své místo, připojit stávající anténu, automaticky proladit a mnozí měli najednou k dispozici více stanic a bez případného šumu a duchů. Nic ale není dokonalé a někteří si museli na jim zatím neznámá specifika digitálního příjmu teprve zvykat. Nevím, zda je to z dlouhodobého hlediska výhra, ale fakt, že zatímní 3 MUXy technicky provozují jen ČRa, nenutí diváky si pořizovat několik venkovních antém pro několik směrů příjmu od více provozovatelů. Možné vícenáklady mohou vznikat v oblastech s horším a slabším pokrytím, ale hustě obydlené aglomerace na tom nejsou, podle mne, až tak tragicky, jak naznačujete Vy.
Petr Ryšavý
Petr Ryšavý (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
18. 1. 2010 16:02 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Pane Pamětníku - ne každý má tak ideální signál, resp. stávající rozvody, aby ho úprava nestála nic nebo pár korun...
Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
18. 1. 2010 19:07 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Tady jde jen o slovíčka. Jak velké je ČASTO a jak NE KAŽDÝ? V lokalitách, kde byla analogová ČT2 nahrazena MUXem, potom anténa a koaxiál mohly vyhovovat i nadále. Nezměnil se ani kanál a většinou ani úroveň signálu, vzhledem k DVB-T potřebám.
Petr Ryšavý
Petr Ryšavý (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
18. 1. 2010 19:18 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Prakticky v každé STA, kde byla ta ČT2 nahrazená muxem, je to problém, protože se používají měniče kmitočtu a nelze to vyřešit nějakým jednoduchým způsobem. Navíc tady nemáme jenom mux ČT, ale i další muxy a ty využívají kmitočty, jenž se dřív vůbec nepoužívaly. Další problém je nekompletnost všech muxů na jedné vysílací kótě, tj. třeba na Pálavě chybí (a bude chybět) mux 3, na Kojále není mux 2 a 3 (možná se letos dočkáme) a mux 4 vysílá z vlastních stanovišť. O příjmu zahraničních stanic nemluvě, takže to všechno celkem logicky zvedá cenu anténního systému pro příjem, samozřejmě v místech, kde ten signál není natolik kvalitní, že to lze přjímat "na vidle" (což je ale lze přijímat málokde).
petrph aura:10
18. 1. 2010 16:54 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
No jistě že mluvím o rekonstrukci STA a rozvodů. Akorát že ne ve velkém paneláku (kde se to dá rozpočíst na desítky partají), ale v činžáku kde jsou ty partaje 4. Potom už ty kalkulace vycházejí, za míň to nikdo neudělá. (P.s. zapomeňte na pokojové antény či antény vystrčené z okna, to tady nefunguje).
Co ale nevychází, to jsou Vaše kalkulace tedy jedna analogová stanice byla nahrazena 4-5 digitálními. Jak jsem nahoře počítal, tak místo 4 analogových jsem dostal 10 digitálních.
No a můj skromný dotaz byl, zda se tento počet bude rozšiřovat, a to automaticky (co začne vysílat, to chytnu), nebo pro každou novou stanici či multiplex budou zase další náklady do úpravy anténního rozvodu....
Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
18. 1. 2010 19:32 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Já jsem předpokládal, že těch 20 000 mělo připadnout na jednu domácnost. To opravdu stála rekonstrukce STA vašeho domu 80 000? To bych firmu vyhnal, nebo rovnou doporučil satelitní řešení.
Další kalkulace v mém případě vychází. Na kanále po ČT2, což je jeden analog, dnes vysílá celý MUX ČT, což jsou 4 digitální stanice. Čili účinnost je 1 : 4! U komerčního MUXu s 5 digitálními stanicemi tento kanál nahradil opět jediný analogový. Proto poměr 1 : 5! Z domova na pokojovku a v práci na síto přijímám 28 stanic s 19 programy. Je to sice jen díky tomu, že bydlím v metropoli, ale ani tady nejsem sám. Jinde zase mohou přijímat některé MUXy z ciziny.
Na dotaz, co Vás v budoucnu může čekat za rozšíření v rámci DVB-T, zjistíte na mapách oblastí evropsky harmonizovaných kanálů po 6 MUXech v Česku. Kdy, kdo, co a odkud bude opravdu vysílat, to Vám dnes ale neřekne nikdo. Jen můžete posoudit, o které konkrétní kanály může jít. Také úplný venkov asi nebude v oblasti zájmu pokrytí nemajetnými televizemi, které teprve přijdou.
networ aura:86
18. 1. 2010 15:03 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenkaRe: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Za 250 Kč za anténu včetně anténního rozvodu + 1500 Kč za set top box jsem získal dalších 7 programů a mohl zrušit analog od UPC (úspora 209 Kč měsíčně).
Petr Ryšavý
Petr Ryšavý (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
18. 1. 2010 16:05 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenkaRe: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Analog od UPC (nabídka Klasik) má ovšem 40 programů, takže to jste si teda fakt pomohl, když těch programů teď máte 3x míň :o))) Nehledě na to, že u UPC lze získat Digital Standard, což je 80 programů v DVB-C (plus těch 40 analogových) za 300,-Kč/měsíčně...
hrazny palyza aura:74
18. 1. 2010 18:46 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenkaRe: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Dle pruzkumu sledovanosti, pravidelne uverejnovanych zde na digizone.cz, vice jak 90% divaku nema zajem o programy mimo DVB-T. Zruseni sluzby kabelove tv a jeji nahrazeni prijmem DVB-T je tedy logicke a efektivni. Krom toho UPC digital standard stoji 604Kc/mes (akce 302Kc/mes je pouze na prvni pulrok).
Petr Ryšavý
Petr Ryšavý (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
18. 1. 2010 19:01 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenkaRe: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
UPC zase zveřejňuje přesně opačná čísla a sice, že 90% divákům už zdaleka nestačí jenom pár programů a chtějí větší programovou nabídku. Takže je to 1:1 a teď můžete doložit nějaká skutečně věrohodná čísla o té sledovanosti :-)
A ta cena u UPC sice platí po určitou dobu, ovšem není žádný problém to vypovědět a uzavřít znovu za stejně výhodných podmínek - to jenom abyste byl v obraze jak to lze legálně zrealizovat tu slevu :-)
mc aura:68
18. 1. 2010 19:16 Nový

každému čo jeho je

celé vlákno
A vôbec si neprotirečíte.
90% ľudí s DVB-T stačí DVB-T,
90% ľudí na kábli chce mať väčšiu programovú ponuku,
každému čo jeho je
hrazny palyza aura:74
18. 1. 2010 19:18 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenkaRe: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
upc muze zverejnovat jakakoli sva prani. Pruzkumy sledovanosti dle peoplemetroveho mereni vsak odpovidaji realite, neni co resit.
Petr Ryšavý
Petr Ryšavý (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
18. 1. 2010 19:23 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenkaRe: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
To jsou měření úplně k ničemu, protože se měří pouze ty TV stanice, které si to měření platí, což je ČT, Nova, Prima a Barrandov. Podobných čísel si vycucám z prstu kolik chci a tuším že to není tak dlouho co i zde o tom vyšel článek: http://www.digizone.cz/aktuality/nova-i-prima-caruji-s-cisly-svych-podilu/ Není co řešit...
Petr 1207 aura:10
18. 1. 2010 20:39 Nový

Re: Petr Ryšavý

celé vlákno
Já si nemohu pomoci po přečteni Vaších komentářu zde sleduji silnou podobu s Technikem TKR s Paraboly on tam taky píšé o zcela legálním vypovědění smlouovy u UPC
nebo měřeni sledovanosti...
Petr Ryšavý
Petr Ryšavý (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
18. 1. 2010 22:02 Nový

Re: Petr Ryšavý

celé vlákno
Mechanismus vypovězení smlouvy a následné uzavření smlouvy nové (příp. "turecká tržnice" v podobě telefonátu na KC) praktikuje u UPC prakticky každý koho znám a mně osobně to poradil přímo obchodní zástupce. Takže nějaký váš technik nebo netechnik v tom nehraje žádnou roli, ale aspoň je vidět, že to tak skutečně funguje :o)))
No a měření sledovanosti je věc, které může věřit snad jenom naprostý naivka nebo možná skalní fanda pana Železného, který s tímto nesmyslem a účelovou PR propagandou přišel. Normálně uvažující člověk si takto mozek vymýt nenechá, sorry...
Petr 1207 aura:10
18. 1. 2010 22:32 Nový

Re: Petr Ryšavý

celé vlákno
Je dost možny že tento mechanismus funguje ale nadruhou stranu si myslim že firma UPC by si mohla vytvořet seznam solidnich zakazniku a seznam zakazniku tzv. opakovaných půlročnich zákazniku a po několika tzv. vydrbávkách STOP

A co se tyče ty sledovanosti normalně uvažujici člověk nemusi sledovat tzv. Železného koláče ale vypozoruje to třeba z rohovoru v práci atd.

Ale to už odbíhame do tematu osobně si myslím že současny příjem a investice do anten pro SK programy v DVB-T na vysokých kmitočtech nemá pro moravkého diváka cenu a nahrává to i opžděnou digitalizaci na moravě satelitu
Profesor Horák
Profesor Horák (neregistrovaný) ---.lam.cz
18. 1. 2010 20:50 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenkaRe: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Mýlíte se. Měří se všechny stanice, včetně zahraničních.
Petr Ryšavý
Petr Ryšavý (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
18. 1. 2010 22:16 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenkaRe: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Ano - měří se asi tak, že se neměří :o)))
Profesor Horák
Profesor Horák (neregistrovaný) ---.median.cz
19. 1. 2010 8:52 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenkaRe: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Mýlíte se. Měří se opravdu všechny (zahraniční, placené, kabelové...). Souhrn jejich sledovanosti je pak prezentován jako "Ostatní stanice"? Důvody proč nejsou zveřejňovány samostatně jsou dva:
1.) Byla by to jednotlivě hodně malá čísla, o což pochopitelně žádná televize nestojí.
2.) Za tuto službu se musí ATO platit a pro mnohé z nich (třeba ty zahraniční nebo i placené) nemá zveřejnění žádný komernční efekt.
Petr Ryšavý
Petr Ryšavý (neregistrovaný) ---.net.upc.cz
19. 1. 2010 15:28 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenkaRe: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Pane Horáku/Horale - když budu mít hospodu a kolem mě bude dalších 20 hospod a já si zaplatím nějaký průzkum abych mohl prezenovat kde je nejvíc zákazníků a jak jsou spokojeni, tak hádejte jak to dopadne, resp. hádejte co zveřejním? Že se u mě nikomu nelíbí a všichni chodí ke konkurenci, anebo že všichni chodí ke mně a líbí se jim u mě? Na to si snad odpovíte sám a u sledovanosti TV stanic je to naprosto totéž...
Dan Rozsíval aura:45
18. 1. 2010 21:37 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenkaRe: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Jestli můžu poradit pane Ryšavý tak s hrázným si žádnou debatu nezačínejte. Ty jeho blafy ohledně pozemáku jsou tu vyhlášené. Ale aspoň se člověk pobaví že.
Horal
Horal (neregistrovaný) ---.44.broadband11.iol.cz
18. 1. 2010 9:41 Nový

Re: dost znepokojivá myšlenka

celé vlákno
Proklamovaná? Kým proklamovaná? Pozemní digitál byl od začátku koncipován jako náhrada analogového vysílání, které má (mělo) hlavně kapacitní omezení (víc analogových kanálů se do éteru nevejde). Už to, že individuální příjem DVB-T je většinou mnohem míň náročný na anténní výbavu spolu s bonusem několika nových volně dostupných stanic je podle mě (pro mě) slušný výsledek. Nezanedbatelná je pro mě i možnost jednoduchého nahrávání až několika programů současně na HDD v původní (živé) kvalitě. Na tyhle výhody ještě časem přijdete, uvidíte :-). S přeshraničním příjmem bude samozřejmě podobný problém jako dřív. Jde o stejné pásmo, tj. stejné zákonitosti má i šíření signálu. Přesto i tady je úspěšnost kvalitního příjmu výrazně lepší než u analogu. Mimochodem, stěžovat si když je něco lepší, že to mohlo být "o hodně" lepší, je taková naše česká vlastnost, že? :-) Jsou regiony, kde ještě ani ten multiplex 2 nemají. Co by pak měli říkat oni?
Pavel Kratochvíl
Pavel Kratochvíl Login: Outdoorak
18. 1. 2010 9:31 Nový

konečné řešení

celé vlákno
Dobrý den!
Můžete někdo říct, jaké bude konečné řešení a termíny slovenského DVB-T?
Jsou už známy alespoň vysílací kanály? Nebo o tom ještě není rozhodnuto.
Děkuji.
mc aura:68
18. 1. 2010 9:41 Nový

Re: konečné řešení

celé vlákno
do 30.6. by mali byť spustené verejnoprávny a komerčný multiplex, konkrétne lokality a kanály sú napr. na http://www.teleoff.gov.sk/index.php?ID=2211 ... to však záleží na ochote televízií vypnúť analóg, ostatné až r.2013
David Kříž aura:72
18. 1. 2010 11:15 Nový

Re: konečné řešeníRe: konečné řešení

celé vlákno
To není pravda, na ochotě televizí to nezáleží. Na Slovensku nemají televize ty přemrštěné licence jako v ČR, naopak, RVR už zahájila správní řízení se všemi televizemi a jakmile bude třeba, bude jim odebírat konkrétní vysílací kanály (analogové), aby místo nich mohl být spuštěn digitál.

info např. zde:

http://slovakdigitalnews.blogspot.com/2009/12/prve-obete-mpeg-2-lokalne-televizie.html
mc aura:68
18. 1. 2010 11:34 Nový

Re: konečné řešeníRe: konečné řešení

celé vlákno
Dosť som sa o to zaujímal (kvôli jednej lokálke), nie je to až také jednoznačné... a na tej linke sa bloguje dosť od veci, lepšie info je na http://medialne.etrend.sk. Off topic: Nejaké detaily o Déčku nanapíšeš ?
David Kříž aura:72
18. 1. 2010 11:42 Nový

Re: konečné řešeníRe: konečné řešení

celé vlákno
jo to D-éčko...
já Ti nevim, a co bych chtěl vědět o něm? :-) nemám moc času na to, a jak jsem psal, je to taková slepá ulička. Radši se věnuju aktuálním a perspektivním věcem :-) Kdysi už tu kdosi psal něco o MMDS, článek. Ale tam asi moc konkrétního info nebylo, jen obšlehlé věci z netu.
mc aura:68
18. 1. 2010 12:45 Nový

Re: konečné řešeníRe: konečné řešení

celé vlákno
jaký HW používajú antény, konvertory, STB, scrambling a dosah/opakovače - trebárs Uherský Brod ? alebo Květná ? prípadne V.Javorina ?
David Kříž aura:72
18. 1. 2010 13:02 Nový

Re: konečné řešeníRe: konečné řešení

celé vlákno
Tak antény jsou naprosto to samé co bylo dřív na analog MMDS, tj. malé "síto", na tom není co vymyslet. Konvertor z 2,1-2,3 GHz v krku antény, napájení 18V, a jejich vlastní STB s Conaxem. Je to DVB-C jako třeba Satro z Javoriny, tuším že ten konvertor do dává do S-pásma (určitě jo, v UHF by se to bilo, ale třeba bastly z Slovenska co se dřív vozily na Javorinu, když byla ještě analog měly do S-pásma i do UHF, což se na některých kanálech v kabelu bilo s normálním vysláním, lezlo to do kabelu), a s Conaxem (ale třeba Spray používá DVB-T). Mají asi 2 typy přijímačů, v jednom snad ani karta není.

Jinak je to ale silně lokální záležitost. Hlavní vysílač je u silnice ze St.Mesta do Jalubí, na stožáru co tam postavili už tehdy kvuli analog MMDS. Teď z něho jde shodou okolnéstí i VKV ČRo Brno, R.Zlín a RockMax. Vysílač v Uh.Brodě je Černá hora, tam jde taky VKV R.Zlín a ČRo Brno, ale to je tam dlouhé roky. Dosah si představ podle toho. Víceméně optický, když vidíš stožár, máš signál. Tj. v UH a okolí podél Moravy v tom úvalu, v Brodě celý Brod na který to svítí a v okolí na kopečkách tam kde uvidí stožár (část Vlčnova apod). Ale Strání to bez šance :-D To je tolik kopců... možná někde nahoře... ale kdo tam bydlí.

Použité jsou MMDS vysílací antény Andrew všesměrové, ale z hlavy si teď nevybavím přesný typ a polarizaci. Jinak hlavní přijímací stanice programů je v tom St.Městě na stožáru, do Brodu to dopravují radiovým spojem s parabolou velkou asi 3m :-) (myslím že v C-pásmu)

Večer nahodím fotky jestli chceš a GPS vysílačů, teď frčím pryč, není čas :-)
Tom S. aura:55
18. 1. 2010 11:06 Nový

až sleze sníh

až sleze sníh tak jsem ochoten znovu vylézt na střechu a znovu to proměřit jak z Javoriny, tak z Blavy ... a dám vědět, jak to dopadlo ...
Petr Kamenický
Petr Kamenický Login: pkamenicky
18. 1. 2010 13:39 Nový

cena vysílání v DVB-T

Malé odbočení:
a tady máte dokument co stojí vysílání v DVB-T na Slovensku: http://dvbt.towercom.sk/we/article/data/docs/Tarifa_DVB-T.pdf (kdyby to zmizlo tak 700.000 EUR/rok/1Mbps)
Luboš Zelenka aura:71
18. 1. 2010 15:47 Nový

Vertikální polarizace...

celé vlákno
Tak jsem se zase poučil z dobrého článku.Díky.
Jen mě napadá jedna věc.Všechny vysílače slovenského přechodného multiplexu používají vertikální polarizaci, která by dle koordinací měla být zachována i pro finální sítě na nižších kanálech.
Můj dotaz je,jestli je vertikální polarizace v hornatém prostředí Slovenska výhodou,či není.
mc aura:68
18. 1. 2010 16:04 Nový

Re: Vertikální polarizace...

celé vlákno
Jednoznačná odpoveď neexistuje, teoreticky sa to nedá odsimulovať a prakticky zmerať každé miesto príjmu je nemožné. Isté je však, že vertikál bude mať omnoho väčšie minimá a maximá (pretože vertikálne orientovaných odrazných plôch je v teréne oveľa viac). Pri správne zvolených parametroch mod, FEC, GI by to nemal byť problém (ak z toho nebudú robiť bezdrôtovú káblovku). Podľa môjho názoru by bolo najlepšie použiť cross-polarizáciu.
Aleš Pipek aura:35
18. 1. 2010 15:57 Nový

Anténa 66 - 69k

celé vlákno
V souvislosti se zvýšenou poptávkou po anténách odpovídám zde veřejně (zatím jsem tak činil pouze individuálně), že jako přijímací anténu především pro TV kanály 66 - 69 (834 - 858MHz) lze použít i antény:

http://www.rcd.cz/cz/pdf/bd911-cz.pdf
popř.
http://www.rcd.cz/cz/pdf/bd910-cz.pdf

Protože tyto antény nejsou vyvinuty přímo pro příjem TV, JE VŠAK POTŘEBA impedanční přizpůsobení 50ohm / 75ohm. V případě použití společně s vf. předzesilovačem pak platí to co je uvedeno v článku.
Aleš Pipek aura:35
18. 1. 2010 16:01 Nový

Re: Anténa 66 - 69k

celé vlákno
Ještě jsem zapomněl odpovědět na jeden častý dotaz:
Obě tyto antény jsou konstrukčně navrženy pro montáž pro příjem ve vertikální polarizaci.
Kuba Melín aura:93
Kuba Melín Login: kuba.melin
18. 1. 2010 18:27 Nový

Re: Anténa 66 - 69k

celé vlákno
Aleši díky moc za přínosný tip !!! Kdyby šlo více zelených palců nahoru, hned dávám. S Davidem Křížem jsme debatovali, zda by šlo použít i přizpůsobenou anténu pro GSM, či nějakou podobnou...

A do vínku přidávám další možné kandidáty pro příjem vysokých kanálů, do článku jsem to nepsal, abych nedělal reklamu, ale zde jsou moje tipy:

Kathrein AUY 69 - celé UHF (cca. 1050 Kč) - http://www.kathrein.de/de/sat/produkte/download/99811211_058.pdf

Kathrein AOP 65 - celé UHF (cca. 1690 Kč) - http://www.kathrein.de/de/sat/produkte/download/99811211_056.pdf

Fracarro BLU 920 - celé UHF (cca. 1450 Kč) - http://www.fracarro.cz/product_info.php?cPath=107_108_111_113&products_id=830&osCsid=00648hdi7ih6t60noujlivje81

Ovšem nejideálnější a cenově nejvýhodnější je Fracarro 20 DELTA kanálová 62-69, která stojí cca. 700 Kč a má zisk 14 dB. Na internetu tuto variantu nemají, ale lze ji objednat.

Antény Kathrein jsou nejlepšími anténami na trhu vůbec, tomu ale odpovídá i cena. Ovšem když porovnám cenu Kathreinu s cenou antén Televes a podobných, které se ovšem za ty ceny prodávají - lidé to kupují (!), tak je poměr výkon/cena u Kathreinu vynikající. A zejména parametry, které udávají, opravdu 100% sedí. Bohužel velké Kathreiny AOT 65 a AOS 65 jsou laděny jen do kanálu 65 a pro DXing Slováků tedy zatím nevyužitelné.

Kdo víte o další kvalitní anténě, která zvládá plně i kanály 61-69, podělte se zde v diskuzi. Připravím i rozšíření rubriky anteny.digizone.cz, kde by se mohlo o příjmu vysokých kanálů také psát.
David Kříž aura:72
18. 1. 2010 22:01 Nový

Re: Anténa 66 - 69kRe: Anténa 66 - 69k

celé vlákno
Tak my jsme to tady řešili s Alešem už před nějakou dobou, průběžně, že? :-) Že by stála za pokus ta GSM RCD 911. Btw já ji mám, už nějaký ten čas, na slovenské GSM. Že ji zkusím na Javorinu už taky asi měsíc plácám, ale ještě jsem se k tomu nedostal :-)

Aleši, jak myslíš že bude velká ztráta nepřizpůsobením impedance těch 75/50? Mně se nechce nějaký "UN-UN" vymýšlet ;-) Chtěl jsem to zkusit natvrdo jen dám na 50ohm kabel co z ní mám, klasický F-konektor... myslím, že to ten signál přežije bez zásadní měřitelné újmy. Na ten pokus.

Jo a nemáš nějaký měřící protokol? Její průběh zisku a vyzařovací diagram na těch kanálech "pod GSM" ?

btw: nevím aktuální cenu, ale dva roky dozadu přišla na bratru 1400 bez daně? Kdyžtak prosím upřesni. Vím že její varianta ve sklolaminátovém krytu stála 7000!!!
Aleš Pipek aura:35
19. 1. 2010 6:17 Nový

Re: Anténa 66 - 69k

celé vlákno
Řešili Davide řešili. Možná i to přispělo k tomu, že se mi poslední dobou ozvalo pár známých, kterým tato anténa (v Áčkovém provedení !) v podstatě "zbyla" :) z montáží. Nevím Davide, ale Ty možná nemáš tu "Áčkovou", nebo se mýlím?
Pro ty co jim tato anténa zbyla nebude problém si impedanční přizpůsobení vyrobit a minimálně jeden z nich už na území ČR na tuto anténu přijímá (zdravím Jirku pokud to tu čte) žilinskou Krížavu 68k kus od Vyškova.
Měl bych tu teď asi tvrdit, že impedanční přizpůsobení je potřeba v každém případě, ale kdo někdy zkusil pokusy s anténami ví, že pokud je nějaký signál, tak to není tak horké a anténa může posloužit (přece jenom se nevysílá a pouze jen přijímá, že?). Přizpůsobení je ale určitě mnohem jistější a profesionálnější volba. Přizpůsobení doporučuji však vždy, pokud bude ještě použit předzesilovač.
Měřící protokol? Cena? No to bych musel zapátrat jinde, ale můžu :-) :-)
Nepředpokládám, že si někdo tuto anténu kvůli příjmu vysokých TV kanálů cíleně koupí, ale jak jsem uvedl, tak pár lidem jednoduše "zbyla".
David Kříž aura:72
19. 1. 2010 21:28 Nový

Re: Anténa 66 - 69k

celé vlákno
Jo, A-verze je ta s posunutým rozsahem směrem dolů. Pravda, tu nemám, mám ne-A. Ale i tu zkusím, ono mi to stejně chodí i tak, na skoro cokoli :-)
Jasně, impedanční přizpůsobení, jsme na tom podobně. Nemůžeš říct, že by to jelo a že to není až takový problém, taky bych to neřekl ;-)
A z čeho těm lidem "zbyly" tyhle antény? Když ta A-verze je posunutá dolů na 845-894MHz... z jaké aplikace? GSM asi ne...
Lumír L aura:52
20. 1. 2010 8:52 Nový

Re: Anténa 66 - 69k

celé vlákno
Mám dojem, že svého času se ty antény s"posunutým dolním rozsahem" používaly ke zvýšení dosahu základnových stanic DECT bezdrátových telefonů....Ale ruku do ohně už za to nedám! Jinak tě zdravím Davide, jak bylo včera v Praze??
ladik 12
ladik 12 (neregistrovaný) ---.isibrno.cz
20. 1. 2010 9:58 Nový

Re: Anténa 66 - 69k

celé vlákno
To ne, DECT je 1880 - 1930 MHz, v Evrope 1880 - 1900 MHz.
David Kříž aura:72
20. 1. 2010 13:42 Nový

Re: Anténa 66 - 69kRe: Anténa 66 - 69k

celé vlákno
No pěkně, jsem nevědel, že bylo povoleno používat externí antény na CT2 nebo DECT (i když o DECT nešlo v případě této antény :-)). Tak se chlapci hlaste, komu zbyly nějaké??? Máte zájemce!!! :-)

Lumíre, v Práglu klasika ;-) Popíšu pak soukromě... ale stálo to jednoznačně za to :-) Nasmáli jsme se hodně... jistý agent z OKD mne láme zitra do OV cosi řešit, tak bysme mohli zajít na kafe před tím nebo potom, co říkáš?... nic pořešíme mailem.
Lumír L aura:52
20. 1. 2010 14:13 Nový

Re: Anténa 66 - 69kRe: Anténa 66 - 69k

celé vlákno
O. K.! Po obědě mám volno, takže no problém!! Jinak dík ostatním za upřesnění! Věděl jsem, že je to pásmo pro BT, ale označení standartu se mě už nějak "vykouřilo" z hlavy!
David Kříž aura:72
27. 1. 2010 12:30 Nový

Re: Anténa 66 - 69k

celé vlákno
Aleši, tak jsem zkusil tu moji BD911 (bez A), provedl jsem prasárnu a panelové F-ko připájel přímo na tišťák symetrizačního/transfomačního členu :-) 50/75 ohm jsem neřešil. Signálu je až za roh (no i když já ho tam mám z Javoriny na každou anténu), ale co je hlavně zajímavé, že o dost vyšší úroveň a menší chybovost je na horizontál než na vertikál. Asi ten tubus polarizaci fakt nějak zásadně rozbíjí směrem k nám. Ovlivnění jakýmkoli jiným signálem na k69 je nemožné, není odkud :-) Psal jsem to i diskuterovi "Xmux" na jiném serveru, kdyžtak kukni, tema "vyzařovací diagram Javoriny".
Tož tak, počasí je fakt nevhodné na hraní si venku :-) A vevnitř může být už pole kdovíjak rozbité, nechci to pokoušet, to by nebyly relevantní výsledky. Je třeba trochu oteplení, do té doby přerušuji testy čehokoli :-)
Aleš Pipek aura:35
28. 1. 2010 7:03 Nový

Re: Anténa 66 - 69k

celé vlákno
Trošku to zavání "duchařinou". Zkus BD 911 otočit vertikálně opačně, tzn. "odkapávačkou nahoru" diagram je v té rovině trochu jiný. Pokud by to pomohlo, tak nezapomeň navrtat novou odkapávačku a zatmelit stávající.
Každopádně by to chtělo tu "Ačkovou" variantu, nebo alespoň přizpůsobit. :)
David Kříž aura:72
28. 1. 2010 12:12 Nový

Re: Anténa 66 - 69k

celé vlákno
Odkapávačka by tam napřed musela být :-) To je "pracovní" anténa, provozována zásadně bez krabičky a když je sucho :-) Je pravda, že rozdíl vertikál a vertikál mne nenapadl... ona je takto trochu nesymetrická? Čekal bych to u ant, kde je jednoduchý dipol napájen bočníkem. Ale u skládaného ne-e.
No Ty ji máš na svědomí, já ne, tak se nechám poučit :-)
Ale to pole/polarizace bude rozbité tím stožárem asi dost :-)
Tak ale je jasné, že nejlépe vyladěná do rezonance bude asi trošku jinde než na k69 :-) takže jakákoli jiná vyšší nebo nižší frekvence už nebude mít diagram ideální a může se daleko od té hlavní QRG rozhodit, rozděli do dvou sysmetrických laloků, apod.
David Pařil
David Pařil Login: dejfff
19. 1. 2010 12:19 Nový

signál na Vysočině

celé vlákno
Zdravím. Myslíte, že signál můžu chytit i v Novém Měste na Mor. na obyčejné síto? Rakušáky chytám v pohodě. Slováky analogově špatně dvojku a ještě hůř jedničku. Omlouvám se za primitivní dotaz, ale chtěl bych znát váš názor, jestli to má vůbec cenu zkoušet.
Milda aura:39
Milda Login: lhamer
19. 1. 2010 14:40 Nový

Re: signál na Vysočině

celé vlákno
Řekl bych že to je beznadějné. Analogové Slovenské kanály chytáte podle všeho z Velké Javoriny. A DVB-T z tohoto vysílače jde z provizorních antén, jejichž diagram je na území Moravy silně omezen. Z pokusy raději počkejte až na léto, kdy Slováci začnou vysílat na nižších kanálech a postupně budou obměňovat anténní systémy.
David Pařil
David Pařil Login: dejfff
19. 1. 2010 14:56 Nový

Re: signál na Vysočině

celé vlákno
Dobře, děkuji Vám za názor.


PS: omlouvám se za duplicitu. Myslel jsem si, že se první post neodeslal.
David Pařil
David Pařil Login: dejfff
19. 1. 2010 12:44 Nový

signál na Vysočině

Zdravím! Myslíte, že je možné chytit signál na obyčejné síto v Novém Městě na Moravě? Rakušáky chytám v pořádku. Omlouvám se za primitivní dotaz, ale chtěl bych znát váš názor, jestli má vůbec cenu se o to pokoušet.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+