Více

Přehled televizorů s tunery DVB-T2/S2 a kodekem HEVC na českém trhu

AKTUALIZOVÁNO: Naposledy, a vlastně i poprvé, jsme se na ně podívali v lednu. Od té doby se situace změnila a příští rok se má změnit ještě více. T2 je za rohem.

AKTUALIZOVÁNO, 18. 11. 2015: přidány kompletní informace o Sony.

Pět kmitočtových sad pro sítě nové generace zemské digitální televize DVB-T2 momentálně vytváří Český telekomunikační úřad (ČTÚ) pro budoucí televizní multiplexy, které by měly do deseti let nahradit současné vysílání DVB-T.

Tento text jste mohli číst v článku DigiZone.cz na téma DVB-T2 v českých zemích Jak ČTÚ plánuje kmitočty pro budoucí sítě DVB-T2 v Česku? Motorem je Německo.

Na tuto radikální změnu, resp. urychlení změn kolem opouštění zastaralého DVB-T, které u nás nikdy nemělo být zavedeno, musí pochopitelně zareagovat i výrobci.

A udělají to velice rádi.

UVNITŘ: Tabulka ke stažení se seznamem TV na českém (potažmo i na slovenském) trhu podporujících kodek H.265/HEVC na tuneru (tunerech).

Bohužel ruku v ruce s prohlášením nešlo nařízení typu „od roku 2017/18 musí být každý set-top box, televizor i jiné zařízení s tunerem pro pozemní příjem digitálního televizního vysílání vybaveno i DVB-T2 s podporou kodeku H.265/HEVC“, následované konkrétními neoddiskutovatelnými a jasně danými parametry, se kterými se bude vysílat.

Samozřejmě při stálé paměti na to, že změna je život. (Tedy pokud to není ta poslední…)

Jaká je momentální situace v set-top boxech, nevím, ale s televizory s podporou H.265/HEVC nejrůznější výrobci koketují nějaké dva roky.

DVB-T2/H.264 je mrtvé, ať žije DVB-T2/H.265!

I když výrobci hlásí, že jejich televizory jsou schopny rozkódovat signál jdoucí do tuneru s kodekem HEVC a s vlastně libovolným rozlišením, standard pro české vysílání ještě není plně stanoven, resp. se mění.

V podstatě naše tabulka říká, že daný přístroj bude schopen, resp. měl by být schopen (vycházíme z údajů výrobců) si po patřičné aktualizaci firmwaru se signálem poradit.

Konkrétní modely mohou být ovšem schopny (a také budou) například jen zpracování v rozlišení Full HD nebo jen na některé signálové cestě a je zřejmé, že se ty nižší od těch vyšších budou odlišovat i v tomto směru. Základem tak například může být podpora HEVC na tunerech, u dražších výrobků pak i na internetu a rozhraní USB (2.0 či 3.0).

Možná se také objeví i nějaká snaha o certifikaci.

DVB-T2/HEVC se zavádí napříč Evropou, takže by to bylo i přínosné.

Letos se zařízení s těmito kodeky objevilo výrazně více, v příštím roce by prý nárůst měl být radikální. Alespoň podle těch, se kterými jsem na toto téma hovořil. Nicméně vím o jediném výrobci, který tuto podporu má u všech televizorů, a tím je Loewe.

Pokud si budete chtít moderní a často i dosti drahý (v případě Loewe či Samsung SUHD hodně drahý) televizor s podporou HEVC pořídit, mějte na paměti to, co se snažím zdůrazňovat už léta a co mi – bohužel – vyšlo u H.264. Vše se ještě může změnit.

H.265/HEVC se sice v posledním národním D-Booku, tedy průvodní knize o dalším stupni digitalizace, ocitl, ale byl tam i H.264. Až nakonec půjde „tvrdé na tvrdé“, může tam místo něj být třeba H.269...

A ještě poznámka: v přehledu se nezabývám konkrétně podporovanou snímkovou frekvencí. Za současného stavu by to jednak bylo kontraproduktivní a jednak často informace nejsou k dispozici.

Panasonic CX800 se vyrábí v úhlopříčkách 102 cm (TX-40CX800E – 29.990 Kč), 127 cm (TX-50CX800E – 44.990 Kč), 140 cm (TX-55CX800E – 59.990 Kč) a 165 cm (TX-65CX800E – 89.990 Kč). S výjimkou 102 cm mají všechny televizory kino certifikaci THX.

Autor: Panasonic

Panasonic CX800 se vyrábí v úhlopříčkách 102 cm (TX-40CX800E – 29 990 Kč), 127 cm (TX-50CX800E – 44 990 Kč), 140 cm (TX-55CX800E – 59 990 Kč) a 165 cm (TX-65CX800E – 89 990 Kč). S výjimkou 102 cm mají všechny televizory kinocertifikaci THX.

Situace u masových značek v první polovině roku

Celý přehled najdete v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+