Více

Přehled autorádií, komponentových a dalších přijímačů pro DAB+

AKTUALIZOVÁNO Po přehledu stolních a přenosných přijímačů, což je nejprodávanější segment, se nyní podíváme na situaci u Hi-Fi systémů a přijímačů v automobilech.

Ani tato část trhu u nás nepatří k nejprodávanějším (to ostatně snad nikde), i když nabídka není tak omezená, jak byste si možná představovali. Snad každý výrobce, včetně těch masových, něco nabízí, i když ne vždy je to na českém a slovenském trhu k dispozici a narážel jsem na to, že se raději dováží verze bez DAB+ (např. Panasonic).

Někdy se ale objeví docela překvapivé kousky, jako třeba Blaupunkt Stockholm 230 DAB, který překvapí cenou a výbavou (papírově vzato), či Philips DTB3185 s hodně zajímavou koncepcí.

AKTUALIZOVÁNO 29. 11. 2015: doplněny ceny Panasonic (tabulka "DAB - ostatní") a přijímač Panasonic SC-PM250B (SC-PM250BEGS)

ČTĚTE TAKÉ: Přehled stolních a přenosných digitálních rádií DAB na českém trhu

A i když se někomu může zdát rozhlas mrtvý, osobně si stále myslím, že jeho největší výhodou je právě nezávislost na internetu a jeho datových přenosech. A až se zvýší kvalita, budou i zítřky poněkud světlejší.

Nemusí jít o poslech à la CD audio, ale u hudebních stanic by měl být metou, ke které by měly směřovat.

To je však jen planá naděje a sen, protože situace je radikálně odlišná.

Blaupunkt Stockholm 230 DAB vypadá hodně zajímavě. Za 4.440 Kč nabízí autorádio s přehráváním CD Audio, MP3 a  WMA, Bluetooth 2.0 EDR s podporou spousty profilů a přenosem kontaktů z mobilu, a také USB a mechaniku paměťové karty SD. U ní se mi ale nepodařilo potvrdit, že může být použita k přehrávání muziky i, což by bylo výhodnější, než přes rozhraní USB, které v autě může překážet.

Autor: Blaupunkt

Blaupunkt Stockholm 230 DAB vypadá hodně zajímavě. Za 4440 Kč nabízí autorádio s přehráváním CD Audio, MP3 a WMA, Bluetooth 2.0 EDR s podporou spousty profilů a přenosem kontaktů z mobilu a také USB a mechaniku paměťové karty SD. U ní se mi ale nepodařilo potvrdit, že může být použita k přehrávání muziky, což by bylo výhodnější než přes rozhraní USB, které v autě může překážet.

Otázkou asi největší ale je, zda má smysl shánět se – při stávající vysílací kvalitě současného DAB+, což je 96 kb/s, nebo také polovina – po nějakém komponentovém systému či kvalitní mini- nebo mikrověži.

Zda to stojí za to, či nikoli, na to vám tento článek neodpoví. Faktem však je, že u autorádií by mohla být situace trochu jiná. V každém případě podmínkou pro zařazení přijímače do tohoto přehledu bylo zabudování tuneru pro DAB+ a pouze příjem internetových stanic nestačil. Pokud vám tudíž některé modely chybí, podívejte se, zda nejde náhodou o verze bez DAB, nebo zda nemají ryze internetový příjem. Ani tak si tento přehled nedělá nějaké nároky na úplnost. Naším záměrem je ukázat šíři záběru a také to, že DAB už najdete opravdu kdekoli, dokonce i ve špičkových, pomalu audiofilských zařízeních.

Všechny uvedené přijímače (jako obvykle vycházím z firemních informací, které někdy ověřuji i telefonicky) pracují v DAB pásmu III a jsou plně připraveny na provoz na české síti. Na pásmo L jsem v udávaných parametrech nenarazil nikde.

Autorádia s DAB+: překvapivě široká nabídka

Celý přehled čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+