Více

Přechod na DVB-T2 vyjde Česko na desítky miliard, stát ale vydělá na DPH

Největší sumu zaplatí sami diváci, kteří si budou muset pořídit nové televizory nebo set-top-boxy s tunery DVB-T2. Vydělají na tom nejen výrobci a prodejci, ale také státní rozpočet.

Nejvíc zaplatí divák

Z přechodu na nový systém pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T2 se stává docela zajímavé terno pro všechny zainteresované subjekty. Expertní skupina při ministerstvu průmyslu a obchodu, která připravuje návrh Strategie rozvoje terestrické televizní platformy v České republice, se dala do vyčíslování celkových nákladů a dospěla k jedenáctimístným sumám. Ne vše ale bude muset zaplatit stát. Naopak: největší náklady čekají na koncové uživatele, tedy televizní diváky, kteří si budou muset pořídit nové televizory nebo set-top-boxy s tunerem DVB-T2. Na to se těší nejen jejich výrobci, ale i prodejci. Měnit by měly řádově miliony televizních přijímačů, přičemž cena těch nových bude začínat na 10 tisících korunách (v případě televizorů s integrovaným tunerem DVB-T2) nebo přinejmenším na tisících (u set-top-boxů).

„Cirkus“ s výměnou televizorů se významně promítne i do státního rozpočtu. Z toho by sice měly dočasně plynout peníze na souběžné vysílání přechodných sítí DVB-T2 a stávajících multiplexů DVB-T nebo na státní informační kampaň k přechodu na nový vysílací standard, tyto výdaje ale výrazně přebijí příjmy z daně z přidané hodnoty (DPH). Přechod na DVB-T2 přinese do státního rozpočtu např. zvýšený výběr DPH na základě zvýšení nákupu přijímacích zařízení, potvrzuje předseda expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Dvořák, bývalý šéf Rady Českého telekomunikačního úřadu. Jestliže tedy státní kasa vydá na novou vlnu televizní digitalizace jednotky miliard korun, inkasovat by měla násobky této sumy. Opakovaná otázka, kdo to všechno zaplatí, opět končí u daňového poplatníka.

 

Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Stát nebude na přechodu k DVB-T2 tratit, věří Pavel Dvořák

Kolik tedy bude stát druhá digitalizace?

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+