Více

Polský Sejm rozhodl: Analog skončí v roce 2013. Na řadě je Senát

Dolní komora polského Národního shromáždění (Sejm) schválila zákon, který umožní našim severním sousedům přejít na digitální terestrické vysílání do 31. července 2013. Informoval o tom server media2.pl. Poláci si pochopitelně od ukončení analogového vysílání slibují to, co všichni ostatní – zvýšení kvality obrazu, větší počet výběru programů a případně výběr několika zvukových stop nebo zavedení rodičovského zámku.

V Polsku už jsou v současné době v rámci druhého terestrického multiplexu dostupné kanály Polsat, TVN, TV4, TV Puls a TVN7, v dohledné době také přibudou stanice TV 6 (konec května), Polsat Sport a TV Puls 2 (do konce roku). Veřejnoprávní multiplex se také postupně staví. Tuzemští diváci mohou přijímat jeho signál zatím například pouze na Ostravsku. Otázkou je už pouze výstavba sítě 1, o které se prozatím vedou intenzivní jednání, avšak už je jasné, že se tam objeví veřejnoprávní stanice TVP 1, TVP 2 a TVP Info plus komerční subjekty Kino Polska Nostalgia, Eska TV, ATM Rozrywka TV a U-TV.

Zákon, který schválil polský Sejm, je rozdělen na dvě části, z nichž důležitá je především ta první. Týká se totiž lhůt pro ukončení analogového vysílání, otázek spojených s organizací multiplexů a samotné informační kampaně pro přechod na digitální signál. Druhá část pak slouží především pro samotného regulátory – UKE (obdoba ČTÚ) a KRRiT (tamní verze RRTV). Zákon také řeší komplexně ochranu spotřebitelů – diváků, kteří mají právo na přístup k informacím. Zařízení musí být vybavena podporou normy MPEG-4 (H.264/AVC). O zákonu hlasovalo 419 poslanců, 279 bylo pro, 140 proti. Nyní bude zákon projednávat samotný Senát (horní komora parlamentu), kde se průtahy neočekávají.

1 názor Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 17. 5. 2011 19:27

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+