Více

Polsko bude mít dva zpravodajské kanály, jeden veřejnoprávní

Televizní diváci v Polsku si budou moci od ledna příštího roku vybrat ze dvou domácích zpravodajských kanálů. Komerční stanici TVN24, která před pěti lety odstartovala jako vůbec první svého druhu ve střední Evropě a o několik týdnů předstihla slovenskou TA3, čeká konkurence v podobě veřejnoprávní stanice TVP Info. Do té se přeformátuje současná síť regionálních studií Polské televize TVP 3, informoval deník Gazeta Wyborcza.

Neznamená to ale, že zanikne regionální vysílání TVP. Toho neubude ani o minutu. Stejně jako dnes bude TV Info věnovat regionálnímu vysílání přes čtyři a půl hodiny denně, uvedl mluvčí TVP Bronisław Wildstein. Zpravodajská televize se zpočátku omezí na 16 až 18 hodin vysílání denně. Zprávy už nepůjdou každou půlhodinu, ale po patnácti minutách. Znamená to pro nás více práce, ale na celostátní úrovni také více redaktorů, protože ve Varšavě bude více materiálu na zpracování, prohlásil šéfredaktor zpravodajství TVP Robert Banasiak.

Televize už nakupuje novou technologii: zatím pořídila osm nových kamer, reportéři mají k dispozici jedenáct nových služebních aut a notebooky. Vybraní redaktoři se podrobují logopedickým kursům a docházejí ke specialistům na hlas. Plné ruce práce mají také vizážisti a televize redaktorům „naordinovala“ intenzivní jazykové kurzy.

Dvě zpravodajské televize bude mít od příštího roku také Česká republika. Veřejnoprávní kanál ČT 24, který vysílá od května loňského roku, dostane konkurenci v podobě komerční digitální stanice Z1. Nový kanál má stejného majitele jako slovenská TA3 a plánuje užší spolupráci s polskou TVN24. Výrazně se přitom inspiruje od německé zpravodajské televize N24.

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+