Více

Politický boj o ikonku na obrazovce: kdo bude určovat vhodnost pořadů pro děti?

A nejen určovat, hraje se také o to, zda bude možné pokutovat televizní stanice za chybějící piktogram nebo za jeho chybné použití a co všechno by mělo být povinně označováno.

Dítě Kateřiny Kalistové

Má být označování vhodnosti televizních pořadů pro děti formou piktogramu přímo na televizní obrazovce povinností stanovenou zákonem, nebo dobrovolným usnesením televizí, které budou jeho dodržování kontrolovat v rámci svojí Asociace televizních organizací (ATO) formou samoregulace? Právě tato otázka nyní rezonuje mezi velkými televizními stanicemi a ministerstvem kultury, které připravuje „technickou“ novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. V té se má objevit i pasáž věnovaná tzv. labellingu, systému včasného varování rodičům, že daný pořad obsahuje scény, které by neměly vidět děti v určitém věku. Zavést tuto praxi, která je běžná v řadě evropských zemí, slíbila před minulými parlamentními volbami ČSSD.

Novým zákonem o médiích zareagujeme na společenský a technický vývoj a do stávajícího mediálního prostředí zavedeme tzv. komunitní média. Připravíme systém klasifikace vhodnosti pořadů pro jednotlivé věkové kategorie, psala sociální demokracie ve svém volebním programu. Tuto mediální část připravila tehdejší předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) Kateřina Kalistová, jedna z horkých kandidátek na post ministryně kultury na ČSSD, která dnes působí jako první náměstkyně lidoveckého ministra Daniela Hermana a se svým týmem připravuje sérii novel mediálních zákonů. Komunitní média a labelling přitom nejsou témata, která by spadla z nebe. Kalistová je prosadila jako prioritní už v době, kdy předsedala RRTV. A už tehdy narazila na odpor televizí, které chtěly systém klasifikace vhodnosti televizních pořadů řešit samoregulací.

 

Foto: Ondřej Hošt, DigiZone.cz

Téma labellingu prosadila Kateřina Kalistová už jako předsedkyně RRTV, teď se ho snaží naplnit jako tvůrkyně novely vysílacího zákona z pozice první náměstkyně ministra kultury

Regulace. Ne, samoregulace

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+