Více

Pojďte s námi do archivu, projdeme se pamětí (chytrých televizorů)

„Smart TV“ nabízejí celou řadu widgetů pro specializované servery. Nás ale dnes budou zajímat jen ty televizní, ty zdarma a také ty ryze české.

Jak už jistě tušíte, půjde o servery, či spíše o služby, nabízející – ze široka řečeno – „video na vyžádání“, tedy VOD, neboli Video On Demand (VNV už tak dobře nezní…). Jde tedy o archivy domácích televizních stanic, k nimž jsem přiřadil krátkou zmínku o Óčku, které sice archiv zatím nikde nemá, ale rozjíždí HbbTV, takže si to zaslouží.

Na druhou stranu řeč nebude o placených on-line videopůjčovnách, videopůjčovnách kombinovaných s TV archivem či VOD u velkých operátorů, jako například O2 TV. Zmiňovat v tomto přehledu nebudu ani kdysi velice ambiciózní barrandovský Animáček, protože v něm bylo nyní k dispozici jen pár dílů Pokémonů, či například HBO Go CZ a Voyo. Tohle všechno si necháme na jindy, protože je to hodně obsáhlé téma. Zaměříme se zkrátka jen na volné archivy TV stanic nacházejících se v současných chytrých televizorech. Nepůjde tudíž ani o přístup do archivu přes webový prohlížeč, o kterém jsme se ostatně už zmiňovali (společně s dalšími VOD službami) zde a který v TV jednou funguje a padesátkrát nikoli.

CIF17

V praxi to dnes znamená v podstatě dvě možnosti: specializované mini aplikace, tedy widgety, resp. tzv. kloudový přístup k nim (více viz článek zde), nebo neméně specializované aplikace provozované přes hybridní vysílání HbbTV. Toto jsou momentálně v podstatě jediné technologie, které – na rozdíl od webového přístupu – dovolují spolehlivou práci s archivem video nahrávek. Pokud pochopitelně máte takovou internetovou linku, která je zvládne video data přenést. Mimochodem nikde jsem nenarazil na možnost uživatelského nastavení kvality, jako je tomu u některých aplikací pro Android. Zde vše jede zjevně automaticky.

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+