Více

Petr Formánek: Po přechodu na DVB-T2 by mohly zůstat menší multiplexy DVB-T pro regiony

„Souběh vysílání ve standardech DVB-T a DVB-T2 by neměl trvat déle než půl roku,“ míní manažer pražské Regionální sítě 4. „Nesmí diváky vyhnat od pozemního vysílání,“ dodává.

Jak jako regionální operátor DVB-T vnímáte nedávno schválenou vládní Strategii správy rádiového spektra? Potvrzuje se v ní rok 2017 jako konec kmitočtových přídělů pro regionální sítě DVB-T včetně té vaší.

Vnímám ji jako jakýsi první krok na cestě k přechodu na standard DVB-T2, který dříve či později musí nastat. Je otázka, zda je zrovna nyní ten správný čas se o něm bavit, protože podle mě je to předčasné. Sám si myslím, že přechod na DVB-T2 by mohl začít – a teď mluvím o startu přechodové sítě – někdy po roce 2020. Záměrně říkám „někdy“, protože se logicky nabízí otázka, jak dlouho budou existovat ony přechodové sítě, na což se mě asi vzápětí zeptáte, takže už s ohledem na to říkám, že „někdy po roce 2020“. Myslím si, že ideální by bylo začít v rozumně dlouhou dobu před vypršením kmitočtových přídělů pro stávající provozovatele DVB-T, protože dřívější odchod z DVB-T a přechod na DVB-T2 by byl zbytečný. Nikdo ho nepotřebuje. Standard DVB-T navíc není v ničem špatný. Technicky i výbavou domácností se právě teď nachází v době, kdy bychom si měli vychutnat plody původního přechodu z analogu na digitál, protože sítě DVB-T jsou dokončeny, dva roky se už budují regionální sítě, které ukázaly, že mají svoji životaschopnost, i když o nich zpočátku mohl někdo pochybovat.

I my jsme velmi zvažovali, jestli do toho jít, nebo ne, protože regionálního obsahu pro vysílání v DVB-T nebylo v roce 2011 tolik jako dnes, ale nakonec jsme se správně rozmysleli a spočítali si to tak, že Praha a střední Čechy by mohly být životaschopným projektem i pro menší televize a provozovatele. Proto jsme fakticky obnovili vysílání na kanále 46, které není nové, ale díky tomu, že bylo historicky zavedené u diváků, spousta domů je na jeho příjem vybaveno. Dnes tedy mohu říci, že tři a půl roku máme multiplex plně zaplněný a troufám si tvrdit, že projekt pokračuje úspěšně, a doufám, že až do roku 2017 pokračovat bude. Co se stane s regionálními sítěmi DVB-T po roce 2017, je samozřejmě otázka.

stul

 



Nelobovali jste za to, aby se ve Strategii správy rádiového spektra objevila možnost prodloužení kmitočtových přídělů pro tyto regionální sítě?

Celý rozhovor čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+