Více

Pavel Zima: Digitální rádio Seznam.cz vzdal, ale už děláme kamerové zkoušky pro videozpravodajství

„Reklama na Stream.cz je naprosto vyprodaná, proto navyšujeme investice do obsahu. Nepomohlo ani loňské zdražení o 50 procent,“ říká generální ředitel Seznamu v rozhovoru pro DigiZone.cz.

Pro letošní rok jste plánovali navýšit rozpočet internetové televize Stream.cz o polovinu. Co to znamená v reálných číslech? A do čeho budete nejvíc investovat?

Konkrétní peníze vám neřeknu, ale všechny půjdou do unikátního obsahu, který na Streamu vytváříme a budeme vytvářet i nadále. Ono to vlastně celé vzniklo někdy přede dvěma lety, kdy jsme Stream.cz překlopili z hybridního modelu, kde byla i uživatelská videa, do čistě profesionální služby, kdy veškerý obsah vytváříme my, nebo ho nakupujeme od dalších výrobců obsahu. 80 procent obsahu je ale vytvářeno interně přímo v Seznamu. A to chceme dál rozvíjet, přijdou další formáty.

Když nechcete mluvit o konkrétních částkách, můžete zmínit alespoň řádově, zda jde o jednotky nebo desítky milionů korun?

Jsou to vysoké desítky milionů korun.

 A co to znamená pro vaši původní tvorbu na Streamu? Jak moc ji navýšíte oproti loňskému roku? O kolik cyklů natočíte víc?

Už v loňském roce jsme navyšovali počet týdenních premiér. Začínali jsme na deseti, pak jsme jich měli šestnáct, teď jsme někde okolo dvaceti premiér týdně a letos půjdeme zase o trochu výš. Zároveň u některých formátů bude i delší stopáž.

Když zvyšujete produkci, znamená to, že do Streamu nabíráte i nové lidi? Sám říkáte, že 80 procent obsahu si vyrábíte sami.

Ano, ale není to nijak dramatické, že bychom zaměstnali šestnáct kameramanů a podobně. Spíš je najímáme zvenku. To se týká i herců. Už brzy dostanete pozvánku na předpremiéru našeho nového seriálu, kterou připravujeme ještě v lednu.

Bude to spíš sitcom, nebo klasický seriál?

Sitcom, krátký (půjde o komediální seriál Pizza Boy o životě poslíčka, pozn. red.).

Nedávno jste podepsali smlouvu na další řadu sitcomu Kancelář Blaník. Podle čeho si vlastně vybíráte projekty, do kterých Stream investuje? Máte nějakou osvědčenou skupinu externích produkčních společností, nebo se vás může obrátit kdokoli?

Může k nám proniknout kdokoli, kdo přesvědčí Lukáše Záhoře (šéfproducent Stream.cz, pozn. red.), že nabízí dobrý pořad a že zapadá do portfolia Streamu. Snažíme se, ať už to je pořad interní nebo který nám někdo dodává na klíč, ho stejně dramaturgicky dohlížet, aby opravdu zapadl do koláče Streamu. Nejde o žádnou cenzuru, že bychom říkali, co by v pořadu mohlo být a co ne, ale opravdu chceme, aby to filosoficky odpovídalo tomu, co chcete dělat. No a Lukáš Záhoř má každý týden poradu, kde se vyhodnocují nové nápady a buď se realizují, nebo se rovnou zahodí. Pokud má někdo nějaký nápad, nejjednodušší cesta je napsat o něm na lukas.zahor@firma.seznam.cz, přiblížit svoji představu, a ideálně mít jeden pilotní díl a představu o prvních deseti epizodách a pak se domluvíme.

Mezi externími dodavateli Streamu jsou spíš televizní produkce, nebo firmy, které se přímo specializují na internetová videa?

Ono se to asi nedá takto rozlišovat, jsou to i jednotlivci.

Pokud bychom vzali konkrétní případ Kanceláře Blaník a porovnali s podobným formátem v televizi, vychází u vás výroba levněji? Nebo je to o stejných nákladech? Nedávno jsem četl rozhovor s hlavním představitelem Kanceláře Blaník, který říká, že honoráře nejsou takové jako v televizi, ale na druhou stranu si mohou před kamerami dovolit mnohem víc.

To určitě, ale já myslím, že cena plus mínus odpovídá stopáži. Že zatímco my vytváříme desetiminutový pořad, tak pro televizi potřebujete třeba třicet minut a to je o kus dražší. A my ještě, jak vyrábíme opravdu velmi jednoduše, často si vystačíme víceméně s jednou kulisou na celý pořad a tím ho zase trošku zlevníme. Snažíme se pořady dělat co možná nejlevněji, aby to bylo efektivní a zaplatilo se nám to. Ve výsledku se nám pak celý Stream zaplatí, což je super.

Čím měříte úspěch konkrétního formátu? Po kolikáté epizodě víte, že jste se strefili a má smysl v něm pokračovat?

Celý rozhovor čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+