Více

Pavel Krbec z MTG: Buď si streamovací služby vypořádají vysílací práva, nebo spadne klec

Mediální skupina MTG, poloviční vlastník české Primy, nechce jiným provozovatelům poskytovat svůj obsah pro služby TV Everywhere. „Plánujeme vlastní platformu,“ říká Pavel Krbec.

Český trh se teď pobláznil do mobilní televize, respektive do mobilních streamingových služeb. Jak se na tuhle věc tváří Prima a MTG? Jste rádi, že se vaše programy dostanou do mobilů a tabletů? Nebo byste si ten streaming chtěli řešit raději sami?

Můžu odpovídat jen za MTG. Například ve Švédsku je tato služba, označovaná jako TV Everywhere, postavena úplně jiným způsobem. V podstatě to je stejné, jako když si koupíte třeba kabelovou televizi. Rozdíl je jenom v tom, že se na ni můžete dívat všude a bez ohledu na zařízení. Provozovatel této služby, která tento streaming takto prodává, pak rozděluje podobně jako třeba UPC poplatky mezi vysílací společnosti a jejich programy, které má ve své nabídce. To je ta správná cesta, kterou se v tomto případě musí jít. Až na jednu nebo dvě výjimky jsme k tomu ale v rámci trhů, kde působíme, nikomu svolení nedali. Často si myslíme, že tyto společnosti porušují práva nejenom naše, ale i práva výrobců obsahu, který se objevuje na našich lineárních kanálech, protože televize si k takovému vysílání musí vypořádat práva. A myslíme si, že na někoho z nich dříve či později spadne klec.

 Když říkáte, že musí spadnout klec, kdo ji ale shodí? Budou to provozovatelé televizí, které jsou takhle šířeny bez jejich souhlasu, nebo výrobci obsahu, který se objevuje v jejich vysílání?

Myslím si, že to bude kombinace, protože televize vlastní i lokální obsah, který je pro ně často největší investicí do programu. Takže když to vezmeme třeba na příkladu českého trhu, ať už jde o Prima Group nebo Nova Group, obě tyto společnosti určitě hodně pálí, že někdo bere jejich Cesty domů, Vinaře, Ulice a Ordinace a benefituje z jejich obsahu, aniž by z toho ony samy viděly nějakou korunu. Takže si myslím, že to budou řešit jak výrobci obsahu, tak samotné televize. A zahraniční výrobci obsahu jsou také pod tlakem, protože když my jako broadcasteři víme, že si můžete vzít obsah a nezaplatit za něj, necítíme se úplně komfortně, když potom máme platit za bondovku Skyfall takové peníze a vidíme, že někdo jiný si ji vezme zadarmo a klidně si ji odvysílá jak lineárně, tak ji dá do několikadenního catchupu. Takže tohle je i vzkaz majitelům obsahu, že se tomu musí postavit. Teď jsem zaznamenal, že se Asociace televizních organizací (ATO) rozhodla jít tvrdě proti jedné z těchto služeb. Uvidíme, co z toho bude.

Momentálně jsou na českém trhu tři takovéto služby...

To jich bude asi ještě víc.

Ano, ale tři jsou takové nejznámější a nejviditelnější: O2TV Go, TV4You a brzy začne fungovat Horizon Go. Co poskytovatel, to jiný přístup k provozovatelům televizí. Někteří mají s televizemi vypořádána vysílací práva, jiní ne. Třeba TV4You s televizemi, které nabízí, nemá vůbec žádné dohody a tvrdí, že je ani nepotřebuje.

Je to přesně tak, jak říkáte. Jsou provozovatelé takovýchto služeb, kteří za námi přijdou a zeptají se, co mají udělat pro to, aby naše kanály mohli do nabídky zahrnout.

A co tedy mají udělat, aby to bylo košer? Protože i vy sami máte na některé pořady vysílací práva jen pro lineární vysílání v DVB-T, případně v kabelu a na satelitu, ale ne pro internetový streaming. Ani na catchup.

Můžou zvolit kanál, kde ta práva jsou vypořádána. Nebudu teď komentovat Primu, ale zkusím trošku zabrousit do historie a okomentuji svoje předchozí působení na Nově. Vím, že tenkrát se nám s Markem Kindernayem podařilo získat kompletní práva pro Novu Sport tak, že jsme mohli streamovat celé vysílání Novy Sport. Manažeři v televizích tedy budou vnímat tlak provozovatelů služeb i proto, aby tato práva vypořádali a mohli s nimi dál obchodovat. Myslím, že Eurosport to má vypořádané také, protože pokud se nepletu, je možné se na něj dívat skrz nějakou placenou bránu.

Ano, přes jejich vlastní Eurosport Player.

Takže jsou stanice, které ta práva vypořádaná mají a stanice, která je vypořádána nemají. A operátoři služeb musí tlačit na vysílatele, aby s tím něco udělali, případně holt budou muset některé pořady „vypípávat“. Jako to dělá Česká televize v rámci svého iVysílání.

Má MTG v regionu střední a východní Evropy, kde působíte, zkušenost s nějakou mobilní streamovací službou, která by nabízela její televize legálně, tedy po dohodě s vysílatelem?

Máme nějaké pokusy v Pobaltí, ale jak jsem zmínil, takováto legální služba existuje ve Skandinávii. Rozhodli jsme se ale, že jim v současné době naše kanály neposkytneme, protože je šíříme přes vlastní službu. Spustili jsme vlastní platformu, která poskytuje VOD obsah i naše lineární kanály a také catchup. Ta služba se jmenuje Via Play, která je v severských a pobaltských zemích známá díky kanálům Viasat. Zatím funguje ve Skandinávii a postupně ji budeme rozšiřovat i do dalších zemí.

stul

To znamená i do České republiky?

Celý rozhovor čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+