Více

Ostře sledovaná novela vysílacího zákona: čím ministerstvo kultury zvedá televize ze židle?

Takzvaná technická novela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání by mohla ještě přitvrdit dosavadní regulaci audiovizuálních médií. Evropská komise přitom prosazuje liberalizaci.

Kvůli čemu se rozčiluje Petr Dvořák?

Pokud jste v uplynulých týdnech navštívili některou z mnoha odborných mediálních konferencí, na kterých vystupoval generální ředitel České televize Petr Dvořák, nemohli jste si toho nevšimnout. Šéf ČT nyní na všech veřejných akcích opakuje stále totéž: tradiční média doplácí na přílišnou regulaci, zatímco nová média, která prakticky začínají ovládat celý mediální prostor, jsou bez jakékoli kontroly. Dvořák tak upozorňoval na chystanou novelu zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která vzniká na ministerstvu kultury a jež by – pokud by prošla ve verzi sepsané ministerskými úředníky – státní regulaci elektronických médií ještě výrazněji přitvrdila. To vše v době, kdy Evropská komise hlásá potřebu opaku: tedy rozvolňování mediální regulace, aby žádný z typů médií nebyl diskriminován.

V Bruselu se aktuálně připravuje novela směrnice o audiovizuálních službách, jež by měla sjednotit přístup regulačních úřadů k provozovatelům klasického televizního a rozhlasového vysílání na jedné straně a poskytovateli služeb typu Video on Demand na straně druhé. Evropská komise si moc dobře uvědomuje, že regulace a jakákoli kontrola nových médií, tedy především internetu, by byla jen velmi těžko realizovatelná. Jednoduše proto, že internetových médií je nepřeberné množství, vznikají a zanikají živelně, nepotřebují žádné vysílací licence a jejich pokrytí (či spíše dosah) je neomezené. Ale stejně jako tradiční televize zařazují reklamu v podobě aktuálně hodně žádaných videospotů, aniž by byl jejich reklamní prostor nějak omezen jako u televizí.

stul

 

Foto: Karel Choc, DigiZone.cz

Přístup ministerstva kultury k tradičním médiím je diskriminační, tvrdí generální ředitel České televize Petr Dvořák

Co obsahuje sporná novela?

S čím tedy přichází české ministerstvo kultury a co se tolik nelíbí řediteli ČT Petru Dvořákovi?

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+