Více

(O)milníky české televizní digitalizace: Nikdo není dokonalý

Na konci předešlého dílu tohoto seriálu jsem slíbil, že dnes přiznám také svoje omyly týkající se televizní digitalizace. Tady jsou.

Omyl první: zpětný kanál a interaktivita

Jedním z největších omylů, kterých jsem se dopustil, byla moje představa, že DVB-T je technologie, která komunikuje oběma směry, tedy i směrem od diváka k televiznímu vysílači a také směrem k televizní společnosti, jejíž pořad právě sleduje. Když jsem si před osmi lety tento svůj omyl uvědomil, bylo mi stydno. Dnes jsem na tento omyl ovšem náležitě hrdý. Pokud se totiž podíváme na HbbTV, pak už jsme dnes opravdu tak daleko, že divák komunikuje zpětně směrem k televiznímu providerovi. Přihlédneme-li také k dnešním možnostem bezdrátového internetu, pak jsme už jen krůček od doby, kdy součástí každého televizoru bude LTE modem a každý televizní provider bude mít vlastní LTE síť, přes kterou bude poskytovat svým divákům internetový přístup a informace o svém vysílání a svých programech. Z tohoto pohledu byl můj tehdejší omyl spíš vizí než omylem. Na tomto příkladu je tedy také hezky vidět, kam a jak rychle nové digitální technologie směřují.

stul

Přednedávnem se na DigiZone.cz objevil článek, ve kterém jsem se dočetl, že LTE není vhodná platforma pro šíření televizního signálu, na druhou stranu není problém přes tuto platformu šířit IPTV. Rychlost LTE je pro tyto účely přinejmenším dostatečná. Opět tedy můžeme očekávat další vývoj na tomto poli, který nějakým způsobem vzájemně přiblíží tyto dvě odlišné technologie. Ani LTE totiž není možné brát jako vrchol internetové pyramidy. Pokud totiž někdo počítá s tím, že brzy budeme mít LTE2, LTE3 a následně LTE4 a 5, pak hledí tím správným směrem. Stačí se opět nechat inspirovat technologiemi pro WiFi nebo pro mobilní internet v pásmu 450MHz.

Celý článek i seriál si můžete přečíst v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+