Více

(O)milníky české televizní digitalizace: „nativ 1080p nebo rescaling 576i?“

Dnešní téma bude spíš jen o omylu nebo možná neznalosti některých jedinců, kteří se snaží odhalit některá tajemství dnešní televizní techniky

Nepochopitelné převody různých rozlišení obrazu

Ti, kteří se v problematice televizního vysílání dostatečně orientují už nejspíš tuší, že bude řeč o SD, HD a různých vzájemných převodech formátů a rozlišení televizního obrazu. Zdánlivě jednoduché a možná i nezáživné téma má totiž velmi zajímavé pozadí, které je vhodné objasnit širší veřejnosti.

Televizní digitalizace s sebou přinesla nový fenomén, kterým je vysílání ve vysokém rozlišení. Spolu s tímto vysíláním pak přišly na trh i HD a HD ready televizory. Pro mnohé jedince se tak stalo naprostou záhadou, jak je možné mezi sebou navzájem převádět obrazové formáty s různým počtem řádků. Vrcholem všeho pak bylo to, že první ploché televizory měly zobrazovací panel s nativním rozlišením pouze 480 řádků, a byly tak určené pro západní trhy, kde se vysílalo obrazovým formátem s 525 řádky. Novější televizory pak téměř okamžitě začaly používat zobrazovací panely s nativním rozlišením 720 řádků a byly označované jako HD ready, přičemž HD televizory měly zobrazovací panely s nativním rozlišením 1080 řádků. Všechny tyto televizory ovšem uměly a samozřejmě i dnes umějí zobrazit i vysílání s 576 řádky, což je dnes stále ještě nejpoužívanější evropský vysílací formát pro tzv. SD rozlišení.

stul

Další komplikací, která mnoho lidí mátla a dodnes mate, jsou písmenka „i“ a „p“ za číselným údajem, přičemž opětovným vrcholem záhadnosti je fakt, že dnešní ploché televizory mají zobrazovače, které neumějí zobrazovat prokládaně, ale pouze „řádek po řádku,“ tedy progresivně.

 

Foto: Blog.wtfconcept.com

Rozdíl mezi rozlišením obrazu 480p, 720p a 1080p. Kliknutím obrázek zvětšíte.

Celý článek i seriál čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+