Více

(O)milníky české televizní digitalizace: kvalita a síla signálu, 100% omylu!

V dobách analogové televize nebylo nutné, aby v každém televizním přijímači byl vestavěný indikátor kvality a síly signálu, podle kvality obrazu si každý nasměroval anténu.

Nesmyslná honba za 100% signálem

V dnešní době má téměř každý set-top-box nebo digitální přijímač ukazatele síly a kvality přijímaného signálu. Jistě není pochyb o tom, že se jedná o užitečné zařízení, protože bez nich by jen těžko šlo posoudit, jak silný a kvalitní signál do přijímače přichází a jestli postačuje pro spolehlivý příjem. Pokud je tedy stupnice ukazatele rozdělena tak, aby z ní bylo jasné, že signál je velmi dobrý, dobrý, špatný, velmi špatný nebo dokonce nepoužitelný, pak je vše v naprostém pořádku. Problém ovšem nastává v tom případě, kdy je stupnice rozdělena na procenta a uživatel je přesvědčený o tom, že 100% kvalitní obraz a zvuk bude mít je tehdy, pokud bude mít signál se 100% kvalitou.

MIF17

Honba za 100% čehokoliv se tak stala téměř národním sportem, který ovládl nemalou část populace. Bez ohledu na to, jestli televizor přijímá všechny požadované programy bez jakýchkoliv výpadků a rušení, se nemalá část televizních fandů pokouší dostat ukazatele kvality až na číslo 100%. Argumentují pak většinou tím, že s rostoucí kvalitou signálu jim stoupá i kvalita obrazu a zvuku. Silně mi to pak připomíná období analogu, kdy podobní fandové propojovali svá audiovizuální zařízení kabely z bezkyslíkaté mědi a zlacenými nebo dokonce zlatými konektory. O míře bezkyslíkatosti oné mědi a ryzosti zlata na konektorech nikdo neměl právo pochybovat, stejně jako o serióznosti prodejců a recenzentů těchto zařízení. Pochopit pak jednání těchto lidí je pro člověka znalého většinou za hranicí jeho možností.

 

Foto: DigiZone.cz

Na sílu a kvalitu signálu dají i diváci satelitní televize. U pozemního vysílání je ovšem honba za 100% úrovní a kvalitou signálu zbytečná.

Celý článek i seriál čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+