Více

(O)milníky české televizní digitalizace: Jahodový jogurt, zlacené konektory a televizní antény

Co mají společného tyto tři věci? Na první pohled nejspíš vůbec nic, na ten druhý především to, že v jahodovém jogurtu je právě tolik jahod, jako je zlata na zlaceném konektoru, nebo nakolik je televizní anténa vůbec anténou.

Nedejte na to, co vám tvrdí výrobce antény

Možná poněkud krkolomný začátek má svoji pointu v tom, že v dnešní době výrobci a prodejci o svých výrobcích natolik lžou, že už by jim snad nikdo ani neměl věřit. Bohužel tomu tak není a je stále dost zákazníků, kteří věří nejen reklamě, ale i popisům zboží v návodech a na obalech. Ponechám-li stranou ty jogurty a zlacené konektory, pak mám zcela zásadní výhrady k tomu, jak se dnes uvádějí parametry antén a jak kvalitní tyto technické dokumenty jsou. Námětem k tomuto článku mi totiž byl návod přiložený k logaritmicko-periodické anténě SOLIGHT HN54. Jedná se o krátkou LP anténu s udávaným ziskem 8dB.

Za léta anténářské praxe jsem si už zvykl na to, že výrobci televizních antén velmi rádi nadhodnocují především údaje o zisku, takže tento údaj už vůbec neberu v úvahu. Zisk antén je celkem snadno odhadnutelný podle jejich rozměrů. U výše udávané antény je pak více než jasné, že deklarovaný zisk je uváděn v dBi. Ani to však nebylo zásadním důvodem k tomu, abych se pustil do psaní tohoto článku. Tím pravým důvodem totiž bylo upozornění na to, že anténu je nutné napájet z televizního přijímače nebo set-top-boxu. Upozornění na napájení přímo z televizoru jsem pak také našel i na krabici ve které jsem anténu koupil. Otázkou tedy zůstává, proč výrobce udává nutnost pouštět do této antény proud, když anténa neobsahuje žádný aktivní prvek? Zda-li se jedná o omyl, chybu, neznalost, hloupost nebo zlomyslnost, to se asi nikdy nedozvíme. Pravdou ovšem je to, že takto zapojená anténa ohrožuje napájecí obvody tuneru v televizním přijímači a současně na televizoru způsobuje zobrazování hlášky o přetížení antény, což je také dost nešťastná formulace upozornění na to, že v přijímači integrovaný napájecí zdroj pro zesilovač je přetížený.

 

Foto: archiv DigiZone.cz

Ani výrobci antén si neodpouští v příbalových letácích výmysly ohledně zisku jejich přijímacích zařízení

Celý článek i seriál čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+