Více

(O)milníky české televizní digitalizace: Fyziku nelze obelstít. Ani při instalaci antény

V závěrečných dílech tohoto seriálu bych se rád opět vrátil k technickým záležitostem a problémům, které s digitalizací televizního vysílání nabyly na důležitosti

Anténa? V digitální době ji netřeba...

Tak nějak jsme si už zvykli na to, že z mobilních telefonů už dlouhá léta netrčí antény. Stejně tak netrčí antény z notebooků a všech ostatních zařízení, která se jakkoliv připojují k bezdrátovým komunikačním sítím. U mnohých uživatelů tato situace vyvolává dojem, že digitální technologie prostě nepotřebují žádné antény, že vlastní komunikace probíhá na zcela jiném principu a hlavně bez antén.

Zaobírat se tím, jak si tito lidé představují, že tato zařízení fungují, nemá asi smysl. „Prostě to nějak funguje a nepotřebuje to anténu ani drát.“ Jak jinak by bylo možné si vysvětlit to, že mnoho lidí se pokouší přijímat digitální televizi způsobem, který popírá jakékoliv fyzikální zákony a zákonitosti?

Zcela mylné představy o digitálních technologiích většinou vyvolávají nadšení propagátoři a zastánci čehokoliv nového. Ne jinak tomu bylo i v případě digitální televize. Dnes se ovšem ukazuje přesně opačný problém, který se mnohdy zdá být neřešitelným. Představy o tom, že televizní vysílače s výkonem desítek a stovek kilowatt, dokáží „dostřelit“ televizní signál úplně kamkoliv a nabídka desítek televizních programů bude dostupná ve všech koutech naší země, berou za své od okamžiku, kdy byly zákonem stanovené minimální limity pokrytí pro jednotlivé multiplexy. S příchodem regionálních multiplexů došlo a bude i nadále docházet k tomu, že nebude možné přijímat kompletní programovou nabídku na jednu jedinou anténu nebo dokonce na kus drátu.

 

Foto: archiv DigiZone.cz

Jedna anténa už v řadě lokalit pro příjem všech dostupných multiplexů nestačí

Celý článek i seriál čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+