Více

Nevhodné pořady pro děti by mohl označit varovný symbol

Evropské státy by si měly vytvořit systém, jak označovat pořady nevhodné pro děti. Tento závěr vyplynul z konference Evropa přátelská dětem, která se koná od včerejška do dneška v Praze v rámci českého předsednictví. V ČR už je před dokončením studie, která navrhuje, jakou značku by měly mít filmy obsahující sex nebo násilí nebo pořady vhodné třeba od dvanácti nebo od patnácti let. ČTK to řekla předsedkyně vládního výboru pro práva dětí Eva Vaníčková.

Ministři nesouhlasili s naším navrhovaným závěrem, aby ten systém byl unifikovaný, uvedla Vaníčková. Proto by měla být zpracována celoevropská směrnice, která klasifikuje vhodnost televizních pořadů pro děti. Jednotlivé státy by si ji pak upravily podle svých zvyklostí.

Piktogramy by měly být jednak na obrazovce při vysílání nevhodného pořadu, jednak by měl být znak i nakreslen v televizním programu. Obrázky nebudou informovat jen o věku, do kterého je nevhodné pořad sledovat, ale také o míře násilí nebo třeba sexu. Podle Vaníčkové je to proto, že některým benevolentnějším rodičům nebude vadit, aby se jejich malé dítě dívalo třeba na film obsahující sex, některé rodiny to naopak mohou považovat za nevhodné i pro šestnáctiletého potomka.

Zdroj: ČTK

11 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 7. 4. 2009 19:54

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+