Více

Nelíbí se mi manekýnky na vysokých podpatcích v Událostech ČT, říká nový radní Jan Bednář

DigiZone.cz zahajuje sérii původních rozhovorů s novými členy Rady České televize, kteří budou mít zásadní vliv na další setrvání Petra Dvořáka ve funkci generálního ředitele

Co vás vedlo ke kandidatuře do Rady České televize?

Navrhla mi to moje přítelkyně. Jsem ve věku, kdy jsem si začínal říkat, že nebudu donekonečna dělat aktivní žurnalistiku, že bych mohl dělat také něco jiného. Přišlo mi to tedy jako dobrý nápad a souhlasil jsem. Podali jsme kandidaturu a kupodivu to vyšlo.

Oficiálně vás navrhla Rada pro mezinárodní vztahy, ve sněmovně vás však prosazovalo vládní hnutí ANO. Hlasy jste dostal prakticky napříč politickým spektrem, ze všech nových radních pro vás hlasovalo nejvíc poslanců. Čím si to vysvětlujete?

Myslím si, že jsem neměl za sebou žádnou politickou stranu, ale je pravda, že mě zřejmě nejvíc prosazovali někteří lidé za hnutí ANO. Nikdy jsem ale nebyl členem žádné politické strany a ani nemám vybranou nějakou stálou stranu, kterou bych pravidelně volil. Spíš jsem takový volič, který se rozhoduje vždy znovu na základě dalších věcí, co mi přijdou na mysl. Své zvolení do Rady a tak velkou podporu si vysvětluji tím, že jsem právě kvůli tomu, že za sebou nemám žádnou stranu, oslovil několik svých přátel z různých prostředí, jak na pravici, tak na levici, a myslím, že to nakonec zafungovalo. Požádal jsem je jenom, aby se za mě přimluvili ve svých politických stranách a poskytli mi podporu. Šlo ovšem o tajné hlasování, takže ani nevím a nedá se už zjistit, kdo mi dal hlas. Ale kromě komunistické strany, kde jsem se neucházel o podporu, a hnutí Úsvit, si myslím, že mně volily z velké části všechny poslanecké kluby.

Takže jste to neponechal náhodě a veřejnému slyšení, podporu jste si vyjednal dopředu.

No, vyjednal... Jak říkám, pouze jsem oslovil své přátele a ti se za mě snad přimluvili. To je všechno, co vím.

Přímo s poslanci jste před volbou nemluvil?

Ne, osobně ne.

Hodně čerpáte ze svých zkušeností z BBC. S tou je Česká televize pravidelně porovnávána. V čem podle vás oproti BBC nejvíc zaostává?

To je otázka na delší povídání. Vycházím ze své zkušenosti z práce v různých redakcích zpravodajství a publicistiky, kterými jsem prošel za posledních třicet let. Myslím si, že zrovna ve zpravodajství a publicistice má ČT co dohánět, aby se vyrovnala těm standardům, které u BBC považuji za světovou špičku. Pokud k tomu budu mít příležitost, chtěl bych v Radě působit právě v tom smyslu, abych některé tyto principy nebo alespoň zásady práce prosazoval, aby se úroveň zpravodajství a publicistiky ČT o trošku zlepšila.

Které konkrétní principy máte na mysli?

Objektivnost zpravodajství, nestrannost, úplnost. Tedy to, co jsem už zmiňoval při veřejném slyšení před poslanci volebního výboru. Jsou to sice jenom slovíčka, ale skrývá se za nimi velké úsilí. Zpravodajství ČT není špatné, je v něm spousta lidí, kteří jsou podle mého názoru talentovaní, ale zdá se mi, že nyní mým úkolem bude zjistit, proč ještě nedosahuje těch kvalit, které bych si přál.

MIF17

Jak v tomto ohledu vnímáte změny v hlavní zpravodajské relaci Události, které prošly velkou proměnou v dubnu 2012 a nyní opět inovují?

Pokračování rozhovoru naleznete v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+