Více

Nejposlouchanější české rádio vysílá v mono režimu, cílem je zlepšení pokrytí

„Rádio je zdrojem informací a zábavy. Naší posluchači nejsou zvukoví fajnšmekři,“ řekl redakci serveru DigiZone.cz technický ředitel Rádia Impuls Roman Culek.

Nejposlouchanější česká rozhlasová stanice Rádio Impuls, kterou si podle Radioprojektu naladí denně 1,063 milionu posluchačů (podíl na trhu 12,1 %), začala vysílat ze všech svých vysílačů v mono režimu. Krok, který může na naše čtenáře působit zpátečnicky, je především snahou vyjít vstříc posluchačům v oblastech se zhoršeným příjmem. Mono režim de facto zajistí, že v místech, kde signál šuměl, bude nyní čistší. Změna je dělána kvůli běžným posluchačům a nikoliv profesionálům z rozhlasového oboru. V rámci pilotu už její test probíhal od loňského října do února 2015 na Žižkovském vysílači.

MIF17

K TÉMATU: Rádio Impuls vysílá v Praze monofonně. Jde o záměr a posluchači prý nic nepoznali

V posledním týdnu byl šířen ze stanovišť Impulsu stereo signál, ale na vysílačích byl vypnutý takzvaný pilot, který rádiu říká, že sem přichází stereo zvuk. K samotnému „zmonění“, které v praxi znamená, že posluchač slyší z obou zvukových kanálů to samé, došlo v průběhu pondělí. Nastavení vysílačů do mono režimu přibližně o šest decibelů zvýší kvalitu pokrytí (nikoliv zvuku). Ani po změně audia se platby za vysílače Českým Radiokomunikacím měnit nebudou a zůstanou stejné. Mono režim však může řešit problematické pokrytí v některých oblastech a suplovat tak případnou absenci VKV dokrývačů.

37 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 9. 5. 2015 11:00

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+