Více

Návrat zlaté slépky CME: Skupina Nova už zase vydělává nejvíc, porazila Rumunsko. Čím to?

UVNITŘ GRAFY – „České operace CME byly světlým bodem výsledků,“ hodnotí čtvrteční zprávu o hospodaření majitele Novy analytik J&T Banky Pavel Ryska. Letos prý bude hůř.

Rumunsko ztratilo pozici nejvýnosnějšího trhu

Benjamínkem mediální skupiny CME je už zase česká Nova, která se za poslední loňské čtvrtletí i za celý rok 2014 vrátila na pozici nejvýnosnějšího televizního domu celého koncernu. Předstihla tak i Rumunsko, které český trh přede dvěma lety předběhlo a drželo si prim až do třetího čtvrtletí loňského roku, byť náskok tamní televizní skupiny Pro TV již byl minimální. Rumunské aktivity CME táhly nahoru zejména příjmy od kabelových, IPTV a satelitních společností, od nichž CME od roku 2013 inkasuje poplatky za možnost zařazení kanálů skupiny Pro TV do jejich programových nabídek (nyní to samé požaduje i skupina Nova v Česku). Loni se ale výnosy z rumunských aktivit CME meziročně propadly až o 10 procent. Proč?

„Společnost uvádí, že zisk EBITDA nezahrnuje rezervu ve výši 12 mil. USD, kterou firma vytvořila ve 4Q v souvislosti s probíhající daňovou kontrolou v Rumunsku. Společnost zároveň varuje před možnými dalšími (potenciálně materiálními) ztrátami souvisejícími s tímto případem,“ vysvětluje Tomáš Tomčány, analytik společnosti Patria Direct. Daňové kontroly se týkají všech firem, v nichž v minulosti působil bývalý prezident CME a zakladatel rumunské televize Pro TV Adrian Sarbu, jenž v únoru skončil kvůli podezření z daňových úniků ve vyšetřovací vazbě. Rumunsko ale nebylo jediným trhem, kde CME na konci loňského roku zaznamenalo meziroční pokles tržeb. Menší výnosy zaznamenaly i televizní stanice ve Slovinsku a Chorvatsku.

 Analytici mají z výsledků smíšené pocity

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+