Více

Nač dalšího tři čtvrtě roku čekání na politické rozhodnutí o pásmu 700 MHz?

Všichni napříč trhem se shodnou na tom, že o využití lukrativních vysílacích kmitočtů v pásmu UHF musí rozhodnout politici. Ti mají k dispozici veškeré informace, tak na co čekají?

Přetahovaná o lukrativní kmitočty

Křik televizí, zvláště pak veřejnoprávní ČT, před časem zabránil přijetí strategického dokumentu Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) o dalším využití kmitočtového spektra u nás, v němž se dopředu počítalo s uvolněním lukrativního pásma 700 MHz mobilním operátorům pro jejich datové služby. ČTÚ před několika dny zveřejnil novou verzi Strategie správy spektra, v níž podle svých slov reflektoval připomínky dotčených subjektů. Zásadní změnou v otázce využití pásma 700 MHz je fakt, že dokument jej už dopředu nepřiklepává mobilním operátorům, ale nechává na politicích, aby rozhodli o jeho dalším využití. Přesto nejsou televize ani s nynější verzí Strategie správy spektra příliš spokojeny. Nedává jim totiž příliš mnoho jistot.

stul

Tak nějak všeobecně se předpokládá, že v následujících deseti letech dojde k přechodu ze současného pozemního digitálního televizního vysílání ve standardu DVB-T na novější standard DVB-T2, což umožní uvolnit další kmitočty pro jiné služby. Pro jednu celostátní síť DVB-T2 totiž stačí i dva nebo tři vysílací kanály, což je u současného DVB-T nemyslitelné. Mobilní operátoři tedy očekávají, že s přechodem na DVB-T2 dojde k uvolnění části nebo celého pásma 700 MHz pro datové služby. Televizní vysílatelé o tom nechtějí ani slyšet, byť na evropské úrovni převládá názor, že by mobilní operátoři skutečně měli dostat přednost (a nebo spíš to mají mobilní operátoři v Bruselu moc dobře vylobované).

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+