Více

Názory k článku
Nabídka rozhlasu DAB+ se v německém příhraničí opět rozšířila

Emerson aura:47
6. 12. 2011 6:54 Nový

Ano, ano...

Je to tak. Ještě se očekává zařazení další 3 stanic. A to Absolut relax, Antenne Bayern a Antenne Bayern Info. Mělo by k němu dojít během ledna 2012.
Tom S. aura:55
6. 12. 2011 8:21 Nový

Očekávám ...

celé vlákno
Doufám, že na dalším zasedání naše RRTV vypíše (samozřejmě v případě zkoordinování od ČTÚ) nějaké další licenční řízení pro bonitní kmitočet (nebo ještě lépe kmitočty), který bude mít alespoň 100W nebo klidně i nějakých 50W (v pásmu VKV2 neboli FM) ...
Tom S. aura:55
6. 12. 2011 9:23 Nový

Re: Očekávám ...

celé vlákno
Je mi z toho přímo na bl..(zvracení) ... btw. třeba těch 96,4 (200W) pro Brno je taky dobrej nesmysl - myslím, že brzy po spuštění si začnou stěžovat posluchači Hey (96,8) že jim to někde v Brně ruší Hey - protože na nekvalitních radiích se to bude motat do sebe ... BON GIORNO DAB !
Emerson aura:47
6. 12. 2011 11:52 Nový

Re: Očekávám ...

celé vlákno
Na druhou stranu je docela možné, že se bude vzpomínat na dobu, kdy se to ,,jenom motalo do sebe"... Odcituji několik poznatků:

1)DAB/DAB+ se vymýšlelo právě proto aby se to nemotalo a aby se zabránilo tomuto motání, které zřejmě leze na nrvy lidem, nejen v ČR, ale i jinde...

2) Jenže my máme v ČR unikátní specialisty, kteří dokáží zmatlat všechno. Takže v DVB-T u mux 3 došlo k tomu, že u sítě SFN změnili parametry tak aby výhody SFN přestaly fungovat a začalo se to vzájemně rušit. Čímž dojde k zcela bytelně černé obrazovce, tedy ani obraz ani zvuk. Nic se nemotá. Zcela nadhárně a kompletně se to vzájemně vyruší.

3) Dále bylo pozorováno, že když byla inverze došlo k podobnému efektu i u DAB/DAB+, tedy zatím, co vzdálené vysílače, nádherně šly. Ty blízké, ne, že by nešly, ale byly zarušeny vzdálenějším, se stejnými parametry. A opět to přijímač nerozmotal a nic se nemotalo, jen se to nádherně vzájemně vyrušilo a nastalo naprosté ticho.

4) A tak tedy lze zvážit, zde s tímto ČTÚ nedojde u přidělování frekvencí pro DAB/DAB+ v ČR k podobným situacím, viz. bod 2 a bod 3 ? V každém případě, motat se to nebude, motání bude nejspíše odstraněno na věky. Ale otázka je, zda po té v některých případech nenastne ono ticho.
Tom S. aura:55
6. 12. 2011 12:29 Nový

Re: Očekávám ...

celé vlákno
Ano, je opravdu otázka, zdali nebylo lepší v TV analogu, když člověk stanici chytl a mělo to "duchy", ale zvuk byl 100%, než teď v DVB-T kdy vyskočí např. hláška "NENÍ SIGNÁL" !
Emerson aura:47
6. 12. 2011 12:55 Nový

Re: Očekávám ...

celé vlákno
Tak ono je to asi myšleno dobře. Jako technologie, ale záleží na rozmístění vysílačů a tedy se říkalo, že lépe více s malými výkony, nežli méně s velkými výkony. No a oni si naplánovali tuto oblast bez Ještědu. Že jim prý půlku pokryje Buková hora a druhou půlku Černá hora. Pak když zjistili, že tomu tak není, tak spustili Ještěd, jenže vzápětí překonfigurovali mux na více programů, které stejně do teď nemají a tím zničili vzdálenost u SFN a to přestalo fungovat a z Ještědu se stala nyní jen rušička. To jsou neuvěřitelné a hrozné boty, tohle.

No a je otázka, co mají v úmyslu s DAB/DAB+... Pokud zde první udělovaný mux bude na 12D a 12C tak už teď je nebezpečí, že se to srazí s Němci. Minimálně za inverze.

Na druhou stranu Němci také likvidují teď spusty 1kW vysílačů a nasazují menší množství 10kW. Takže to také jde jakoby k těm silnějším asi to množství těch malých vychází hodně draze. No ale zase v Sasku teď dost těch malých nachali, přesto, že už běží ty velké. Čili zdá se, že ty velké to zase nedokryjí až tak, jak se čekalo.

Čili tím chc říci, že zase nejde o technologii. Jde o to, co s tím prakticky provedou. Tedy kolik kilo bude na jakém vysílači a kde...

No a vzhledem k tomu, že už a já to řeknu klidně na plnou hubu, tady zkurvili FM a už i taky DVB-T a to hodně a moc. Tak je právě dost ta otázka, jak vyří DAB/DAB+...

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+