Více

Na Slovensku výrazně vzrostla popularita DVB-T, přijímá ho už třetina domácností

K popularitě pomohlo pozemnímu digitálnímu vysílání na Slovensku pravděpodobně jak zavedení Servisního poplatku u služeb Skylink a CS Link, tak i nárůst volně šířených stanic.

Výrazný nárůst popularity pozemní digitální televize (DVB-T) zaznamenali naši východní sousedé. Podle průzkumu prestižní agentury GfK na vzorku tisícovky respondentů, který probíhal po dobu jednoho roku v šesti vlnách, přijímá DVB-T už téměř třetina domácností, konkrétně 30 %, ve věku od 15 do 79 let. Pouhá tři procenta pak mají zemský příjem zajištěný v rekreačním zařízení, jako je chata nebo chalupa. DVB-T příjem v domácnosti je využíván především v menších a středně větších městech, ve městech s 20 až 50 tisíci obyvateli je to až 39%, ve městech s 50 až 100 tisíci obyvateli je to 38 % populace.

ČTĚTE TAKÉ: Za výběr koncesionářských poplatků bojují i veřejnoprávní média na Slovensku

Průzkum neuvedl, jaké faktory měly na vzrůstající popularitu pozemní digitální televize na Slovensku vliv, ale může jich být hned několik. Nabízí se například zavedení takzvaného Servisního poplatku společnosti M7 Group, která je provozovatelem satelitních služeb SkylinkCS Link, případně vzrůstající počet volně šířených stanic. Na Slovensku vstoupily loni do volné distribuce například kanály Wau a TA3, poměrně nedávno i tematická stanice Slovak Sport 3. U našich východních sousedů fungují tři neplacené šířené terestrické multiplexy, čtvrtý využívá společnost Towerhome, dcera Towercomu, pro službu Plustelka.

65 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 18. 6. 2014 17:28

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+