Více

MPEG-4 pro televizní vysílání DVB-T2 v SD rozlišení? Neefektivní, míní šéf digitalizace

Požadavek Novy, aby se kromě kódování HEVC využil v budoucích sítích DVB-T2 i kompresní standard MPEG-4, je v rozporu se snahou o efektivní využití spektra, říká Pavel Dvořák.

Představa televize Nova, že by se v chystaných sítích pro zemské digitální televizní vysílání nové generace DVB-T2 vysílalo nejen v nejnovějším kompresním standardu HEVC, ale také v MPEG-4, se nelíbí vedoucímu Koordinační expertní skupiny ministerstva průmyslu a obchodu Pavlu Dvořákovi. Technický ředitel Novy Josef Uher minulý týden na konferenci Mediální reflexe 2016, již v Telči pořádala Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), uvedl, že vysílání ve standardním rozlišení obrazu při využití kodeku HEVC snižuje kvalitu obrazu a je chybové. Navrhl proto, aby programy v SD rozlišení vysílaly v kompresním standardu MPEG-4.

„Nova chce ušetřit“

Požadavek Novy se však nelíbí Pavlu Dvořákovi, hlavnímu „plánovači“ druhé televizní digitalizace, který stojí za návrhem vládní Strategie rozvoje zemského televizního digitálního vysílání. Myslím, že jde o požadavek, který je v rozporu se snahou o efektivnější využití spektra, je v rozporu i se schválenou Strategií rozvoje DTT a konec konců ani neodpovídá požadavkům připravovaného evropského rozhodnutí o uvolnění pásma 700 MHz, které explicitně doporučuje využití nejnovějších technologických standardů při související vyvolané migraci platformy DTT, řekl Dvořák serveru DigiZone.cz. Strategie uvádí HEVC jako jediný možný kompresní standard pro sítě DVB-T2.

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+