Více

Místopředseda Rady Českého rozhlasu Jiří Vejvoda: Tendr na analog dává smysl, ale musíme ho pohlídat

„Při jednání Rady Českého rozhlasu mi občas zabliká taková vnitřní kontrolka. Jsou záležitosti, po kterých půjdu,“ konstatuje v rozhovoru pro DigiZone.cz čerstvý radní Jiří Vejvoda

Jak Rada Českého rozhlasu vnímá personální změny v rozhlase, ke kterým dochází v posledních měsících? Zrušení sekce pro strategický rozvoj, vynucený odchod analytika Filipa Rožánka, výměna ředitelky lidských zdrojů ze dne na den...

Oddělím od sebe věci organizační a věci personální. Pan generální ředitel vysvětlil Radě, že úsek pro strategický rozvoj za poslední tři čtyři roky naplnil svůj smysl a účel a není zapotřebí ho dále podporovat, a otázky strategií byly posunuty do jednotlivých, už upevněných úseků. To jsme vzali na vědomí a budeme sledovat, jestli tomu tak je, nebo není. To je ta strukturální věc. Pak jsou tam osobní záležitosti pana ředitele Svobody. Budu osobní. Jiřího znám dlouhá léta, protože býval ředitelem Českého rozhlasu České Budějovice a když měl nedávno prezentaci za svůj úsek na Radě, přišlo mi, že se mu v těchto botách nechodí moc dobře. Nebyl přesvědčivý a měl jsem pocit, že ho to upřímně řečeno ani příliš nebaví. Z tohoto ohledu mě vlastně nepřekvapilo, že odchází z Českého rozhlasu.

Bylo nám sděleno, že jde o dohodu a že při osobním pohovoru s panem generálním ředitelem Jiří Svoboda nevyloučil, že by se v rámci Českých Budějovic hodlal ucházet o politickou funkci. Takže to by znemožňovalo jeho další působení v Českém rozhlase, už jen v době kampaně. Proto v této věci údajně došli k dohodě. Filip Rožánek nebyl součástí topmanagementu Českého rozhlasu. Byl i nebyl to řadový zaměstnanec. Byl řadový, ale byl i výjimečný. Zajímalo nás, jak je možné, že dotyčný nedávno dostal cenu generálního ředitele za rok 2013 a teď odchází. Jedna věc je, že úsek, ve kterém působil, mizí. Ale druhá věc je, že člověku, který byl takto oceněn, není v rozhlase nabídnuta jiná zajímavá adekvátní pozice.

 Zvláště pak, když jeho místo bylo zrušeno pro nadbytečnost a rozhlas obratem vypsal konkurz na redaktora pro sociální sítě, na nichž Filip Rožánek spravoval korporátní profily Českého rozhlasu.

S Filipem Rožánkem jsem se po jeho odchodu z rozhlasu osobně neviděl, ale bylo nám řečeno, že odchází dohodou a on se na Radu Českého rozhlasu neobrátil. Čili my do toho „vrtáme“ proto, že to byl člověk, který pozitivně vyčníval v Českém rozhlase a který nedávno dostal cenu generálního ředitele. Chceme vědět, co se tam všechno odehrálo a proč tento člověk nezůstává na nějaké jiné zajímavé pozici v Českém rozhlase.

Každopádně jeho vynucený odchod nedělá dobré jméno Českému rozhlasu, zvláště způsob, jakým to bylo provedeno a mediálně komentováno.

To už tak v těchto institucích bývá... A nejenom v Českém rozhlase.

Když říkáte, že podle Petra Duhana sekce pro strategický rozvoj splnila svůj účel, pídili jste se jako radní po jejích výsledcích a cílech? Zda tedy splnila ten účel, pro který byla zřízena?

Pravda je, že jsme se neptali na všechny podrobnosti. Já sám to ani posoudit nemohu, protože jsem tři roky rozhlas nesledoval. Možná, že se k tomu vrátíme. Prozatím jsme přijali verzi, že je završována etapa velkých reorganizací, kvůli které existovala i sekce pro strategický rozvoj a teď bude rozhlas fungovat pod zbylými úseky, pod které se přesunou oddělení, která fungovala pod strategickým rozvojem. Myslím, že teď budeme velmi sledovat, zda se nerozplynul do ničeho a jestli strategický rozvoj skutečně bude dál probíhat.

Není chyba rušit sekci pro strategický rozvoj v době, kdy Český rozhlas čeká přechod na digitální vysílání a významně se rozvíjejí multimediální služby? Rozdělení jeho jednotlivých oddělení pod jiné sekce může vést k tomu, že ti lidé spolu nebudou v tak úzkém kontaktu.

Na to jsme se ptali a generální ředitel nám odpověděl, že zůstává Strategická rada rozhlasu, která se bude pravidelně scházet a bude ty dílčí poznatky konzultovat. Jak říkám, tento proces, zda tato atomizace vlastně neznamená konec strategického rozvoje, budu i já velmi pečlivě sledovat.

Lidé uvnitř rozhlasu mluví o nepříjemné atmosféře a pocitech frustrace z neustálých personálních změn i odchodů zaměstnanců, které probíhají podivným způsobem. Spousta těch odchodů nebyla standardní, ale rozhlasu se dařilo držet je pod pokličkou. Vnímá Rada tuto nepříjemnou situaci a atmosféru uvnitř Českého rozhlasu?

Celý rozhovor čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+