Více

Michal Koliandr: Český rozhlas čeká na pravidla digitalizace od státu

„Máme vlastní představy, ale přechod na digitální rozhlasové vysílání je politické rozhodnutí,“ konstatuje v rozhovoru pro DigiZone.cz náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu pro správu a provoz

Český rozhlas od 31. července rozšíří nabídku digitálně šířených stanic v pozemním vysílání v Praze, přidáte dalších šest programů do sítě Českých Radiokomunikací. Co si od tohoto pilotního vysílání slibujete?

Jde o pilotní projekt, který je iniciován Českými Radiokomunikacemi. Byli jsme do jejich pražského multiplexu přizváni, je to takový první ostrý test finální verze digitálního vysílání, takže do něj zařazujeme kromě standardních celoplošných programů i naše internetové stanice a uvidíme, jak dlouho bude tento test probíhat. Představujeme si, že bude i dostatečně promován, aby si Pražané vyzkoušeli opravdový digitální signál, který je technologií budoucnosti.

 Když je takto navnadíte a koupí si digitální přijímače, budete jim zároveň garantovat, že toto pilotní vysílání časem přejde na řádné a definitivní? Že jim ho nevypnete?

Garantovat to nemůžeme, protože jde o projekt Českých Radiokomunikací. My ani cílově neuvažujeme, že bychom vysílali v tomto pražském regionálním multiplexu. Na několika odborných konferencích jsem zmínil, že usilujeme o dva multiplexy na kanálech 12C pro Čechy a 12D pro Moravu, přičemž samozřejmě nevylučujeme, že si u dalších regionálních multiplexů komerčně zajistíme nějaké další programové pozice. Ale není to otázka nejbližších měsíců, spíš let a celé to souvisí se strategií šíření digitálního vysílání v České republice.

Digitálně vysíláte už několik let v multiplexech společnosti Teleko, nač je dobrý další test s Českými Radiokomunikacemi? Chcete si porovnat kvalitu služeb konkurenčních firem předtím, než budete vybírat operátora pro svůj veřejnoprávní multiplex?

Ano, a bylo by asi chybou, kdyby v hlavním městě, kde České Radiokomunikace spouští pilotní multiplex, chyběly programy Českého rozhlasu.

Je to taková příprava na budoucí tendr na operátora veřejnoprávního multiplexu? Doposud jste měli zkušenosti hlavně se společností Teleko, teď si zkoušíte technickou úroveň digitálního vysílání Českých Radiokomunikací.

Určitě tyto zkušenosti využijeme. A jakmile to legislativa umožní, budeme chtít vybrat operátora našich vlastních multiplexů. Jsme součástí pracovní skupiny na ministerstvu kultury, které jsme předložili náš návrh na velkou novelu zákona o Českém rozhlase, jež řeší právě digitální vysílání. Jakmile tedy bude zákon schválen, až budou dány legislativní podmínky, budeme vybírat provozovatele veřejnoprávní sítě. Nejde ale jenom o legislativní podmínky, dlouhou dobu hovoříme o tom, že je potřeba tak jako v jiných zemích v Evropě mít ucelenou národní strategii, tzn. je potřeba zřídit nějakou národní koordinační skupinu, která by jasně definovala parametry, harmonogram a strategii digitálního rozhlasového vysílání.

Kdo by měl iniciovat vznik takové skupiny?

Určitě by to mělo jít z pozice vlády.

V jaké fázi je příprava novely zákona o Českém rozhlasu, která by vám měla zajistit vlastní celoplošnou digitální síť? Říkáte, že jste předložili váš vlastní komplexní návrh, jiný má ministerstvo kultury. Dospěli jste ke konsensu?

Celý rozhovor čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+