Více

Měsíc do světové radiokomunikační konference WRC 2015 v Ženevě: rozhodne o osudu DVB-T?

Už za měsíc začíná ve Švýcarsku velká plánovací konference národních regulátorů rádiového spektra, na které by měla padnout rozhodnutí o budoucnosti terestrické televize.

Padne definitivní verdikt o pásmu 700 MHz

Nejistota ohledně dalšího směřování terestrického televizního vysílání v Evropě by měla už za měsíc skončit. V Ženevě odstartuje dlouho očekávaná Světová radiokomunikační konference WRC-2015, na níž by si měly jednotlivé státy ujasnit, zda a kdy se bude uvolňovat pásmo 700 MHz, které nyní náleží televiznímu vysílání, pro potřeby mobilních operátorů a jejich sítí pro mobilní broadband. O tom, že televize o pásmo 700 MHz přijdou, je v podstatě již rozhodnuto, nyní se už hraje pouze o to, jak rychle jej budou muset opustit a zda si mobilní operátoři poté nebudou nárokovat ještě další kmitočty. Neformálně se hovoří o pásmu 600 MHz, což by znamenalo praktickou degradaci terestrického televizního vysílání i po očekávaném přechodu na novější standard DVB-T2 a využití kompresního standardu MPEG-4.

Již na minulé Světové radiokomunikační konferenci v roce 2012 bylo pásmo 700 MHz schváleno pro koprimární využití jak televizními vysílateli, tak mobilními službami s tím, že k jasné definici, komu nakonec připadne, dojde na letošní WRC-15. Konference by zároveň měla zajistit ochranu televizního vysílání v přilehlých pásmech, tedy i v pásmu 600 MHz, a jednotlivé členské státy ITU (Světová telekomunikační unie) se mají postarat o migraci vysílacích služeb na nový standard a do alternativních pásem. To vše za předpokladu, že jak mobilní služby, tak televizní vysílání se nebudou navzájem rušit, jak se to v současnosti děje i v České republice u základových stanic LTE a televizních vysílačů operujících v blízkosti pásma 800 MHz. To byl uvolněno v rámci tzv. I. digitální dividendy právě pro potřeby mobilních operátorů.

Kdy se bude vypínat? Před, nebo po roce 2025?

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+