Více

Martin Ornass-Kubacki: Satelitní operátoři jsou na nástup Ultra HD vysílání připraveni nejlépe

S viceprezidentem společnosti SES Astra a zároveň regionálním šéfem pro oblast střední Evropy Martinem Ornass-Kubackim jsme se sešli v zákulisí konference Digimedia 2016.

Satelitní operátoři v České republice postupně vypínají SD kanály. HD se tak stává novým standardem a své místo na slunci si hledají i Ultra HD programy. Nedávno se na našem webu strhla živá diskuse o tom, kolik HD kanálů tady nahradí v kapacitě transpondéru jeden v Ultra HD. Podle našich zkušeností zabere jeden Ultra HD program zhruba tři až čtyři HD kanály. Navíc se liší i kapacity jednotlivých transpondérů, my v současnosti vysíláme na jednom transpondéru typicky dva Ultra HD programy. Kapacitu, kterou zabírají, také ovlivňuje použitý systém kódování, odpovídá Kubacki.

Jaké jsou obecně používané standardy? Pro UltraHD vysílání se jako standardní kodek používá HEVC (High Efficiency Video Coding), jako následník MPEG-4. HD vysílání je pak standardně vysíláno ve formátu MPEG-4. To jsou současné vysílací standardy. Nové impulsy pro navýšení jejich efektivity očekáváme v horizontu osmi až deseti let. Už dnes vysíláme na satelitech Astra komerční kanály v Ultra HD, vysvětluje Kubacki.

Bitrate používaný pro UHD vysílání je samozřejmě vyšší než v případě HD vysílání, ale s vyšším rozlišením obrazu množství souvisejících informací automaticky, a dokonce ani lineárně neroste. Jakého bitrate dosahují Ultra HD kanály? Pohybuje se v rozmezí dvaceti až dvaceti pěti megabitů za sekundu. Podobné rozmezí ale platí i pro HD vysílání. Například v Německu, což je velmi rozvinutý a bohatý trh, se obvykle využívá pro HD kanály bitrate deset megabitů ze sekundu, takže kvalita je opravdu velmi vysoká. V regionu střední Evropy – v České a Slovenské republice nebo v Polsku – dosahují HD kanály průměrného bitrate okolo osmi megabitů za sekundu, dodává Kubacki. 

Pokračování rozhovoru čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+