Více

Martin Kolovratník: S rozhlasovou digitalizací by se nemělo otálet, Český rozhlas má odejít z DVB-T

„Do mediální politiky nám Andrej Babiš nemluví, i když jsme se toho obávali,“ připouští v rozhovoru pro DigiZone.cz poslanec za hnutí ANO a bývalý šéf Českého rozhlasu Pardubice

Předloni jste prakticky z funkce ředitele regionálního studia Českého rozhlasu skočil rovnýma nohama do politiky a jako lídr pardubické kandidátky ANO jste se stal poslancem. Dokonce se o vás spekulovalo jako o kandidátovi na ministra dopravy. Bylo těžké přejít tak rychle na druhou stranu barikády?

Překvapivě nebylo, protože práce ve veřejnoprávním rozhlase mi přijde trochu podobná, vnímám ji jako práci politika ve smyslu služby občanům. A aby to neznělo jako klišé, můžu dát příklad z dneška, kdy jsme se sešli v mé poslanecké kanceláři v Pardubicích. Tady mívám pravidelná poslanecká pondělí, kvůli kterým jsem si tuto kancelář nechal udělat v přízemí s prosklenými dveřmi a okny na ulici. Kromě několika napevno naplánovaných schůzek jsem tu měl pět lidí, kteří opravdu přišli z ulice. Šli, viděli, že tady sedím a vešli dovnitř, že mají něco na řešení. Jedné paní se zdálo, že jí málo valorizovali důchod, pak tady byl pán kvůli bezpečnosti silnic, že by chtěl zpřísnit postihy. Pak tady byl pán kvůli letnímu kinu v Pardubicích a další. I v rozhlase jsem říkal, že vysíláme pro občany, že jim sloužíme, a to samé by měl dělat i politik. V tom to pro mě tedy nebyl těžký přechod. Určitě byl pozitivní i v tom, že v minulosti, když jsem kritizoval politiky, jsem si v duchu říkal, jak bych to udělal já a najednou jsem si to mohl vyzkoušet.

Vaší kandidatuře do sněmovny předcházely konkurzy na šéfy regionálních studií Českého rozhlasu. Opět jste se ucházel o pozici ředitele pardubického studia, ale neuspěl jste, stejně jako Jiří Kánský v Hradci Králové. Obě východočeská studia se poté pod jedním společným novým ředitelem začala více integrovat. Jak jste vnímal tuto změnu?

Ještě upřesním, že v momentě, kdy jsem se rozhodl jít do politiky, jsem měl s Českým rozhlasem rozjednáno, že bych v nějaké podobě zůstal dál jeho zaměstnancem, třeba že bych moderoval Noční linky a pustil se víc do školení rétoriky, apod. Takže do jisté míry bylo těžké odejít a přiznávám, že práce za mikrofonem mi chybí.

Ale ke změnám v regionálním vysílání Českého rozhlasu. Vnímám je negativně, protože když jsem se účastnil konkurzu na ředitele pardubického a královéhradeckého studia ČRo, jednou z hlavních myšlenek mého projektu bylo, že regionální ředitel má být reprezentantem a velvyslancem Českého rozhlasu v daném regionu, a že ohromnou součástí jeho práce je to rádio reprezentovat. Prostě dělat mu v kraji jméno a udržovat kontakty. A alespoň já jsem si na tom zakládal, opravdu jsem se účastnil ať kulturních akcí, jako byla vystoupení filharmonie, divadlo, plesy, nebo sportovních událostí, tedy včetně víkendů. Co vím, můj současný nástupce a nástupce kolegy Jiřího Kánského v Hradci Králové, Pavel Kudrna, se této práci vůbec nevěnuje.

Zaznamenal jsem z regionu dotazy od lidí z této sféry, zda vůbec pardubický rozhlas existuje, jestli funguje, že ani nevědí, kdo je tam ředitelem a že nemají s kým jednat. Tedy kromě zpravodajství, které funguje skvěle, ale reprezentace stanice v regionu chybí. Přitom to v jiných médiích jde, třeba šéfredaktor východočeských mutací Deníku Tomáš Doubrava je tomu zářným příkladem. Takže si myslím, že i sloučení pardubického a královéhradeckého studia samo o sobě není ideální, ale budiž, asi byla potřeba nějaká efektivita. Navíc na příkladu Pardubic a Hradce Králové – proč ne? Jde o dvě města kousek od sebe kousek. Jiné to asi bude u Českých Budějovic a Jihlavy, kde je ta vzdálenost 160 km. To si vůbec nedovedu představit, jak ředitel těchto dvou stanic funguje.

 MIF17

Ovlivnil nějak váš neúspěch v konkurzu na šéfa pardubického studia Českého rozhlasu pozdější vztahy s generálním ředitelem Českého rozhlasu Petrem Duhanem, s nímž jste nyní v kontaktu jako člen volebního výboru Poslanecké sněmovny, do jehož gesce spadá i mediální legislativa?

Celý rozhovor čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+