Více

Martin Gebauer: O Regionální síť 8 se zajímají i slovenské televize a české vydavatelské domy

„Nelze vyloučit, že kmitočtové příděly pro tento multiplex by mohly platit i po roce 2017,“ říká nový generální ředitel Českých Radiokomunikací

Jaký vám dává ekonomický smysl spouštět multiplex, který pokrývá všechna krajská města, ale platnost jeho kmitočtových přídělů končí za tři roky?

Bussines case je na to spočítaný. Počítali jsme s tím, že náklady, které musíme vynaložit, se musí vrátit do doby, než příděly skončí. Samozřejmě otázka, jak příděly skončí a kdy, je otevřena. Může se stát, že budou prodlouženy, ale to by se pochopitelně týkalo všech regionálních multiplexů. Z tohoto pohledu nám to tedy smysl dává, a za druhé, nezapomínejme, že trh je opravdu nasycený, nemáme už žádné volné programové pozice. Potřebovali bychom otevřít nové, protože máme poptávky a nemůžeme nechat naše klienty na holičkách. A co se týče využití tohoto multiplexu, je určen i pro HD obsah, který bychom chtěli propagovat a dělat ho v MPEG-4, dosud jsme takovou možnost neposkytovali. Cítíme to jako jeden z dalších kroků pro penetraci DVB-T2.

 Když máte poptávky po volných pozicích, proč startujete Regionální síť 8 s dvěma programy ve strandardním rozlišení?

Protože diskuse s potenciálními klienty stále probíhají, a nezapomínejme, že síť je také ještě ve výstavbě. V momentě, kdy ještě nemáte dostavěnou síť, která by teď teoreticky měla pokrývat 40 procent obyvatel a teprve až další měsíc dojde k dokrytí nad 50 procent, jste schopen ji plnohodnotně nabídnout až poté. Nicméně diskuse probíhají jak se stávajícími televizemi, tak i s novými zájemci. Ale tyto dohody většinou nějakou dobu trvají, není to otázka jednoho týdne.

Na tiskové konferenci minulý týden jste oznámili, že dva vysílače Regionální sítě 8 budou spuštěny až k 1. srpnu. O které lokality půjde?

V srpnu spustíme ještě Mikulov a Jihlavu.

V době, kdy jste Český telekomunikační úřad (ČTÚ) žádali o kmitočtové příděly pro vaše Regionální sítě 8 a 12, jste počítali právě s HD programy stanic, které šíříte v SD kvalitě ve vašich celoplošných multiplexech. Jaké jsou vůbec šance získat klienty, kteří by vysílali v HD kvalitě ve všech krajských městech? To už nebude levná záležitost.

Určitě tu jsou. Šance vidíme v žánrových televizích, ať už jsou to kanály velkých televizí, nebo další projekty, které momentálně indikovaly, že by mohly přijít. To znamená žánrové kanály, určitě sportovní kanál, případně i menší televize, které by se rády dostaly z regionálního vysílání na pokud možno částečné celoplošné pokrytí. Cítíme zájem i od mediálních domů, což je úplně nový druh klientů. S těmi bychom také mohli spolupracovat v budoucnu.

Takže některá vydavatelství chtějí postavit vlastní televizi?

Celý rozhovor čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+