Více

Marcel Procházka: Přechodovou síť v DVB-T2 ze Žižkova a Cukráku spustíme na přelomu února a března

Podle ředitele Českých Radiokomunikací pro oblast regulace a strategie Marcela Procházky je dnes už jasné, že se do konce letošního roku nestihne dokončit výstavba přechodových sítí, jak to požaduje vládní strategie přechodu.

Přechod na nový vysílací standard DVB-T2 nabírá stále výraznější zpoždění. Operátoři čekají na dokončení mezinárodní koordinace potřebných kmitočtů a také na schválení několika klíčových předpisů. Novely dvou z nich, vládních nařízení o poplatcích za využívání rádiového spektra a způsobu čerpání prostředků z radiokomunikačního účtu, už prošly meziresortním připomínkovým řízením a jejich schválení by tak mělo být otázkou několika týdnů. Ke spuštění přechodových sítí by tak podle Marcela Procházky z Českých Radiokomunikací mohlo reálně dojít na přelomu letošního února a března.

České Radiokomunikace mají aktuálně od Českého telekomunikačního úřadu zkoordinováno zhruba osmdesát procent kmitočtů pro přechodovou DVB-T2 síť a čekají na dokončení tohoto procesu. Další mezinárodní jednání ohledně kmitočtové koordinace by mělo proběhnout v únoru a věříme, že přinese potřebný posun. Z našeho pohledu už začíná být nabírané zpoždění poměrně značným problémem, protože podle schválené vládní strategie přechodu nám mělo být umožněno získat potřebné kmitočty během loňského srpna a výstavba přechodových sítí měla proběhnout do konce letošního roku. Aktuálně už máme více jak čtyři měsíce zpoždění a začíná být jasné, že výstavbu letos nestihneme dokončit, vysvětluje Procházka.

PSALI JSME: České Radiokomunikace jednají s ČTÚ o individuálních oprávněních k přechodové síti 12

Za případné zpoždění ale schválená strategie neukládá žádné sankce. Bude ale kratší doba souběhu, což bude mít negativní dopad na celý proces uvolnění pásma 700 MHz prostřednictvím přechodu na DVB-T2 a samozřejmě také na televizní diváky, kteří budou mít méně času připravit se na ukončení vysílání stávajících DVB-T sítí, myslí si Procházka.

Plný souběh byl plánován na roky 2018 a 2019, protože v roce 2020 už budou muset operátoři provést přeladění stávajících DVB-T sítí mimo pásmo 700 MHz a měnit vysílací DVB-T technologie za DVB-T2. Vládou stanovený termín pro opuštění pásma 700 MHz je 1. únor 2021. Souběh tedy dlouhý není, je naplánován na dva roky a už teď jsme nabrali více jak čtyřměsíční zpoždění. Reálně tak bude souběh trvat jeden a půl roku, pokud nenastanou další potíže, upozorňuje Procházka.

 

Pokračování rozhovoru čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+