Více

LG 49UJ7507: bohatá podpora HDR, kvalitní obraz a řada šikovných funkcí

UVNITŘ FOTOGALERIE – Slušně vybavený 4K televizor představuje při ceně 26 990 Kč příjemné překvapení.

Jihokorejská společnost LG Electronics v současnosti vyrábí LCD televizory s obrazovkami o rozlišení Ultra HD, či chcete-li 4K (3840 x 2160 bodů), ve dvou kategoriích. Základní řady, označované jako UHD (v typovém označení je charakterizuje písmeno U, J pak značí všechny produkty roku 2017) využívají klasickou technologii LCD panelů, dnes už samozřejmě vždy s podsvícením LED. Sem patří i testovaný televizor.

Vyšší třída, nazývaná Super UHD (v typovém označení mají písmena SJ), pak v konstrukci obrazovek aplikuje tzv. kvantové tečky (Quantum Dot), ve firemním názvosloví pojmenované jako Nano Cell. Mimo to se obě kategorie liší i řadou dalších vlastností, především rozlišením, s nímž se pracuje při zpracování obrazových dat. Přijímače UHD aplikují 8bitové (tedy i 49UJ7507), Super UHD pak 10bitové, umožňující ještě jemnější odstupňování barevných odstínů a polotónů. A samozřejmě se liší i cenou.

Podstatné je, že už všechny přijímače UHD dokážou reprodukovat i 4K obraz s vysokým dynamickým rozsahem (HDR, High Dynamic Range), který se používá jak na relativně nových discích 4K Ultra HD Blu-ray, tak i v některých streamovaných videích, například z Netflixu či Amazonu. Aplikace HDR do televizního vysílání ve 4K je v přípravě.

Všechny modely LG – běžné UHD i Super UHD – si poradí s HDR v provedení HDR10, které je zatím nejužívanější, a HLG (Hybrid Log-Gamma) plánovaným právě pro využití v televizním přenosu. Navíc disponují technologií Active HDR, kdy sám televizor dokáže na základě analýzy obrazu generovat tzv. metadata pro proměnné nastavování obrazových parametrů i u formátů HDR, které je samy nemají, což je případ HDR10 i HLG. Pouze nejvyšší řada ze standardní UHD nabídky, tedy i tento televizor, a všechny elitní modely Super UHD pak k tomu přidávají i kompatibilitu s HDR v provedení Dolby Vision s nativními metadaty (je alternativou hlavně pro disky 4K BD). Nově pak – po aktualizaci firmwaru přijímačů – přibude i Advanced HDR společnosti Technicolor.

Vraťme se ale k testovanému modelu, resp. řadě. Obraz je u přijímačů UJ750, tedy nejvyšší standardní 4K řady, na obrazovku promítán se 100Hz frekvencí, která ze základního 50Hz obnovování vzniká v režimu True Motion vkládáním dopočtených mezisnímků zlepšujících především reprodukci pohybu. Z hlediska reflexních vlastností povrchu obrazovky ji můžeme označit za pololesklou – míra odrazů okolních předmětů je zřetelně nižší než u některých jiných značek.

Pro podrobnější otestování vlastností jsme měli k dispozici LG 49UJ7507. Jeho základní výbava je vcelku standardní. Najdeme v ní tunery pro všechny tři základní typy digitálního televizního příjmu, stále ještě je „na palubě“ i analogový tuner, i když pro ten už mnoho využití nenajdeme. Konektorová výbava zahrnuje především čtyři vstupy HDMI v aktuální verzi 2.2 a dvě rozhraní USB, ty ale jen ve verzi 2.0. Dalšími pak jsou digitální optický zvukový výstup a sluchátkový výstup (minijack), který lze využít i jako analogový zdroj zvuku pro širší škálu zařízení. Asi jen majitelé postarších DVD přehrávačů pak uvítají i kompletní analogový vstup AV/YPbPr na konektorech cinch.

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz. Velmi podrobně se zde věnujeme popisu nových vlastností WebOS 3.5 pro rok 2017, nejrůznějším ovládacím tipům a také chování přepracovaného hlasového vyhledávání v češtině. A mj. také šikovným funkcím v EPG.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+