Více

Leoš Pohl: DVB-T2 nenabízí divákům žádnou přidanou hodnotu

Přechod na DVB-T2 bude podle Leoše Pohla stát daňové poplatníky zbytečně moc peněz a ve finále může znamenat oslabení terestrické platformy.

Provozovatel pražského regionálního multiplexu a několika televizních stanic Leoš Pohl představil programové změny, které čekají jeho kanály, a strategii rozvoje své vysílací sítě. K plánovanému přechodu na DVB-T2 má Pohl obecně stejné připomínky jako k původnímu plánu při přechodu na DVB-T. Primárně jsou ekonomického rázu: a sice neexistující přidané hodnoty jako tahouna přechodu na DVB-T2. Souběh vysílání je podle mě příliš dlouhý a bude stát daňové poplatníky, kteří přijímají TV signál na jiných platformách, relativně dost peněz. Ale jak jsem říkal, návrh už prošel meziresortním připomínkovým řízením. Teď ho začne projednávat vláda a na základě jejího rozhodnutí začnou příslušné legislativní úpravy, říká Pohl.

Aktuálně záleží podle něj na postoji ministerstva průmyslu a obchodu, které má k dispozici návrh rozhodnutí Evropského parlamentu o využívání kmitočtového pásma 470 až 790 megahertzů na území Evropské unie. Tento návrh urychluje proces uvolňování pásma 700 megahertzů mobilním operátorům oproti navrhovaným termínům české přechodové strategie. Je proto možné, že dojde ještě k nějakým úpravám, předjímá Pohl.

Původní digitalizace měla podle něj jasnou výhodu v podobě širší programové nabídky. Při absenci podobně zřetelného benefitu ale pochybuji, že budou diváci ochotni nakoupit nové televizory nebo set-top boxy potřebné pro příjem DVB-T2. Domnívám se, že jestli nebude přesvědčivě zvládnut přechod na DVB-T2, lze očekávat další pokles penetrace zemského vysílání. Podle našeho odhadu i pod úroveň čtyřiceti procent, což s ohledem na relativně vysoké fixní náklady operátorů může učinit z DVB-T2 neatraktivní zboží, vysvětluje svůj postoj Pohl. Proto by podle něj nemělo jít jen o to, jak učinit období přechodu ekonomicky bezproblémové, ale i o udržení zemské platformy jako plnohodnotné varianty vůči satelitu a kabelu nebo IPTV i po jeho ukončení.

Pokračování rozhovoru čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+