Více

Leoš Pohl: Bylo by riskantní mít příjmy jen z placených služeb, proto šlo Kinosvět do DVB-T

Provozovatel placeného CS Filmu a volně šířeného kanálu Kinosvět vysvětluje strategii Československé filmové společnosti, jež se podílí i na projektu metropolitní TV Praha

Proč jste se rozhodli jít s Kinemsvět do celoplošného pozemního vysílání? Nebylo by jistější zůstat v kabelech a inkasovat poplatky od operátorů?

Těch důvodů bylo několik. Nejdůležitější byl asi vnitropodnikový, protože v době, kdy roste konkurence na trhu, především v nadnárodních korporacích, je velkým rizikem mít příjmy pouze z placené televize. A vzhledem k tomu, že jsme měli nějaké zkušenosti z organizace, z trhu a z reklamy, rozhodli jsme se vstoupit nejprve do regionálního multiplexu (pražská Regionální síť 4, kterou rovněž provozuje Leoš Pohl, pozn. red.), abychom si to vyzkoušeli, a potom do toho celoplošného. Dalším důvodem jsou marketingové synergie, protože si myslím, že zvlášť celoplošné vysílání v DVB-T dovede podpořit placené služby, byť u velkých televizí se ukazuje, že kdo umí dobře terestriál a free-to-air, ještě nemusí umět dělat i placené služby. Další důvod je programový, nabízí se nám různé programové synergie. Zdá se mi také, že se u volně šířených programů daleko lépe nabalují doplňkové služby než u placené televize. Je to vidět třeba u Šlágr TV a jejího teleshoppingu, nebo u bývalé Pětky se Svlíkačkou za kačku a podobně.

 Takže Kinosvět bude také svým způsobem reklamou na placený CS Film.

Přesně tak. Nejenom na CS Film, ale na placené služby a to nejen televizní, ale připravujeme i internetové. A navíc je tam určitá synergie s Rádiem Dechovka, jehož cílová skupina je podobná, takže chystáme vzájemnou mediální podporu.

Proč jste pro Kinosvět zvolili zrovna Regionální síť 7 Radima Pařízka? Neuvažovali jste o Regionální síti 8 Českých Radiokomunikací, která má sice menší pokrytí, ale vysílá ve všech krajských městech?

Bylo to pro mě velice složité rozhodování, ale rozhodla jednoduchá matematika: Regionální síť 8, která se v tuto chvíli zdá být kvalitnější z hlediska kvality signálu, přeci jenom má strop pokrytí na 54 procentech populace. To znamená, že její penetrace v domácnostech podle mne nepřekročí 30 procent. U Regionální sítě 7 je v tuto chvíli pokrytí okolo 84 procent, takže penetrace může dosáhnout 40 nebo 45 procent. Byla to tedy jednoduchá matematika bez ohledu na operátora.

Poptávali jste i České Radiokomunikace, nebo jste to od začátku vzdali?

Ano, jednání s Radiokomunikacemi probíhalo a bylo poměrně dlouhé. Rozhodnutí, že půjdeme k Radimu Pařízkovi, padlo poté, co jsme se dozvěděli, že Radiokomunikace už neplánují pro Regionální síť 8 další kmitočty, takže její pokrytí a penetrace se už nezvýší. Když jsem potom porovnal výkonnost obou sítí, tedy cenu a penetraci, Radim Pařízek z toho vychází mnohem lépe.

O celoplošném multiplexu 3 jste neuvažovali? Tam by to samozřejmě bylo o mnohem vyšší ceně...

Ne. Jednak je v tuto chvíli plný a jednak s ohledem na to, jaké si dávám u Kinasvět cíle z hlediska sledovanosti, je pro nás nezaplatitelný.

Do jaké míry bude Kinosvět využívat pořady, které už nyní vysílá sesterský CS Film? Nebudete si „vykrádat“ placený obsah a snižovat tak prémiovost CS Filmu?

Přebírání filmů z CS Filmu možné není, protože pro ně nakupujeme práva pouze pro placené kabelové a satelitní platformy. U Kinasvět nakupujeme pořady pro terestrické a satelitní free-to-air vysílání. Je to tedy možné pouze u pořadů vlastní výroby, u kterých budou na CS Filmu předpremiéry, aby ti, co si platí jeho příjem, měli výhodu.

MIF17

O jaké typy pořadů by mělo jít?

Celý rozhovor čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+