Více

Konec televize zadarmo. Nova i Prima chtějí od kabelovek, satelitních a IPTV operátorů zaplatit

Oběma nejsilnějším komerčním televizním skupinám nahrává fakt, že ze zákona už nemusí zdarma poskytovat svůj signál provozovatelům převzatého vysílání. Must carry skončilo v roce 2012.

Zaplaťte, jinak vám to vypneme

Poskytovatele placených televizních služeb v Česku čekají krušné časy. Skupina Nova se rozhodla požadovat po všech kabelových, satelitních a IPTV operátorech platby za možnost šíření jejích programů, a to i těch, které jsou v pozemních sítích DVB-T k dispozici zdarma. Vychází přitom z faktu, že od roku 2012 z vysílacího zákona zmizela tzv. podmínka must carry, která nařizovala kabelovým společnostem zařazovat do nejnižší programové nabídky ty televizní stanice, které jsou v dané lokalitě zachytitelné z pozemních vysílačů a vysílají volně. Provozovatelé takových televizí měli kabelovým společnostem zdarma poskytovat signál.

Must carry ale skončilo dnem dokončení přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání, tedy 11. listopadu 2011, respektive ke konci roku 2011. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) později na dotaz jednoho z provozovatelů prodloužila platnost této podmínky do 30. června 2012, kdy došlo k vypnutí analogového vysílání na Zlínsku a Jesenicku. Poté už měla povinně šířené programy určovat sama RRTV a informovat o nich Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který je regulátorem operátorů sítí. Podle nynějšího předsedy Rady Ivana Krejčího se tato povinnost momentálně vztahuje výhradně na stanice veřejnoprávní televize a rozhlasu.

 

Screenshot: DigiZone.cz

Do roku 2012 museli poskytovatelé placených televizních služeb zařazovat Novu do svojí nabídky zdarma a Nova jim musela zdarma poskytovat signál

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+