Více

Kauza TV4You: Pojďme si rozebrat hlavní argumenty Balvínova sdružení

Na čem staví spolek In4you svoji konstrukci, že může poskytovat streamy největších českých televizí bez jejich souhlasu, a jaké jsou největší trhliny v jeho argumentaci?

Měla to být bezesporu největší mobilní streamovací televizní služba u nás, zatím to však vypadá, že TV4You skončí dřív, než stačí rozjet ostrý provoz. Proti projektu chytré mobilní televize zdarma, která nabízí 13 volně šířených českých televizních stanic dostupných v DVB-T, se ozvali provozovatelé těchto televizí i Google, který na popud komerčních stanic vyjmul z nabídky svého obchodu Google Play aplikaci TV4You. Právě přes Google Play ale TV4You získávala čtyři pětiny nových uživatelů. Do poloviny listopadu jich měla téměř 10 tisíc, což je však nepatrný zlomek oproti plánovanému půl milionu, kterého chtěla dosáhnout do konce června příštího roku.

TV4You o sobě tvrdí, že není provozovatelem vysílání, a to ani převzatého, a tudíž nepodléhá regulaci Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) a nemusí se ptát televizí, které má ve své nabídce, zda je může nabízet. Sama totiž tvrdí, že nic nešíří, nýbrž že jde o technologickou platformu, jež na základě personálního streamingu zprostředkovává divákům pozemního digitálního televizního vysílání (DVB-T) ty samé programy, které už mohou přijímat doma na „pevných“ televizorech. Konstrukt je to odvážný, zvlášť z hlediska vysílacích práv. Samy televize totiž mnohdy nemohou dělat to, co TV4You – tedy streamovat přes internet veškeré své vysílání. Ale pojďme si rozebrat nejzajímavější argumentaci spolku In4you podrobněji:

Mobilní aplikace TV4You pro Android

Foto: Jiří Macich ml.

Mobilní aplikace TV4You pro Android (kliknutím obrázek zvětšíte)

Jsme technickým nástrojem v rukou uživatelů, kterým byla udělena televizemi licence ke sledování. Je výhradním právem uživatele, zda se jaký technický prostředek rozhodne pro přístup k vysílání použít. (tisková zpráva spolku In4you, 21. listopadu 2014)

Televize svým divákům neudělují „licence ke sledování“. Divák má nárok bezplatně sledovat programy, které volně vysílají přes pozemní vysílací sítě DVB-T. Za to musí platit koncesionářský poplatek, který se vztahuje k vlastnictví televizoru (což je jakýkoli přijímač, který v sobě má televizní tuner – ať už analogový nebo digitální, a to buď pro terestrický, kabelový nebo satelitní příjem). Pokud by platila interpretace TV4You, že divák má nárok bezplatně sledovat volně šířené televize z DVB-T na jakékoli jiné technologické platformě, de facto by se tak každý divák mohl domáhat u UPC, Skylinku nebo O2TV bezplatného přístupu k programům České televize, Novy nebo Primy, aniž by se stal jejich platícím zákazníkem. Provozovatelé televizních stanic navíc nemohou divákům „udělovat licence ke sledování na jakémkoli technickém prostředku“, protože nakupují vysílací práva jen pro určité typy vysílání. Pravidla, která platí u DVB-T, kabelu, IPTV a satelitu, neplatí u internetového streamování. Televize by se tak mohly dostat do vážných problémů, protože by je držitelé práv pro akviziční pořady mohli zažalovat. Ostatně, TV4You podle všeho neporušuje jen práva provozovatelů televizních stanic, které má ve své nabídce, ale právě i držitelů vysílacích práv pro filmy, seriály a sportovní přenosy, které se na těchto televizích objevují.

stul

TV4You je aplikací umožňující komunikaci mezi zobrazovacím zařízením uživatele a přijímačem, ke kterému má uživatel právo užívání a dochází zde ke kontrole, zda má právo uživatel přijímat dané programy. (tisková zpráva spolku In4you, 21. listopadu 2014)

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+