Více

Karel Zýka: Kandidaturu na generálního ředitele Českého rozhlasu nevylučuji

„Rozpočet na příští rok máme hotový, dokonce se podařilo uzavřít novou kolektivní smlouvu s odbory,“ říká v rozhovoru pro DigiZone.cz prozatímní ředitel Českého rozhlasu.

Měsíc uplyne tento týden od chvíle, kdy Rada Českého rozhlasu zvolila prozatímním ředitelem tohoto veřejnoprávního média dosavadního šéfa odboru techniky Karla Zýku. Jak hodnotí ve třetině svého mandátu svoji novou roli a daří se mu plnit úkoly, které na něj přešly od bývalého generálního ředitele Petera Duhana? Zeptali jsme se i na průtahy se samotnou volbou prozatímního ředitele, kauzu zaměstnávání Andreje Duhana v rozhlase i případnou účast Karla Zýky ve výběrovém řízení na řádného generálního ředitele Českého rozhlasu.

 Na prozatímního ředitele Českého rozhlasu vás původně navrhoval dnes již bývalý předseda Rady ČRo Michal Stehlík coby alternativního kandidáta pro případ, že by nebyl průchozí ani jeden z náměstků bývalého generálního ředitele Petera Duhana. Jak jste vnímal onu první volbu, ve které došlo k odstoupení a zase přistoupení Jana Mengera?

Oslovili mě dva pánové z Rady Českého rozhlasu, jejího původního předsednictva: bývalý předseda pan doktor Stehlík a současný předseda, doktor Šafařík. Ještě před první volbou mi sdělili, že došli k mému jménu jako k alternativě na to přechodné období. Sám jsem se tedy aktivně nikam nehlásil ani se nenabízel. Byl jsem takto přímo osloven a vyznělo to jako jakási pomoc v situaci, kdy bylo třeba, aby někdo po tři měsíce kontinuálně spravoval rozhlas. Po určité diskusi jsem na to kývl s tím, že bych si rád nadále ponechal vedení odboru techniky, protože to je něco, čeho se nechci vzdát ani během mandátu prozatímního ředitele, tedy alespoň ve formě nějakého metodického řízení. Během první volby jsem byl v zahraničí na zasedání Evropské vysílací unie EBU v Ženevě, takže jsem ji sledoval jen po očku přes internet. Proto nemůžu to, co se dělo na Radě ČRo, nijak komentovat. S nikým ze svých kolegů jsem domluven nebyl a ani si nemyslím, že by tak učinili mí protikandidáti. Myslím si, že to byla spíš nějaká momentální reakce. Výsledek první volby dokládá, že Rada je kolektivní orgán. Nejde o manažerský útvar, kde vedoucí zavelí, ale devět jednotlivců, devět individualit, a ty se prostě dohadují. Měli nějaké svoje představy a fakt, že mě oslovili, se pak projevil v těch čtyřech hlasech, které jsem v prvních dvou kolech volby dostal, ale evidentně to tehdy nestačilo.

Michal Stehlík po této neúspěšné volbě řekl, že vás už nebude navrhovat, protože vás nechce vystavovat dalším zbytečným tlakům. Vzbudila vaše kandidatura nějaké tlaky uvnitř managementu rozhlasu?

Ne, určitě ne. Nic takového jsem nezaznamenal. Myslím, že to z jeho strany byla spíše určitá forma omluvy, protože mě do té volby přivedli a pak to takhle dopadlo. Alespoň jsem to tak vnímal, že to tak pan Stehlík cítí. Lidsky to je naprosto pochopitelné. Žádným tlakům jsem vystaven nebyl, mám v rozhlase svoji práci a myslím, že i ty čtyři hlasy pro mě byly velkou poctou, nebo jsem to tak bral. Ale jak říkám, respektuji, že Rada je orgán, který se rozhoduje devíti individualitami, takže se nakonec potvrdila demokratičnost volby.

Čím to, že nejprve Michal Stehlík říká, že vás už nebude navrhovat, a poté se objevujete v další volbě, ve které nakonec vítězíte?

V pokračování rozhovoru v prémiové sekci DigiZone.cz se dočtete, v jaké fázi je příprava rozpočtu rozhlasu na příští rok a jak se bude lišit od letošního, jaké kroky připravuje rozhlas v digitálním vysílání, k jakým personálním změnám se schyluje do konce roku a co všechno chce ještě Karel Zýka stihnout do konce svého tříměsíčního mandátu.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+