Více

Názory k článku
Kde a jak sledovat LOH 2008 ve vysokém rozlišení obrazu?

Radek Donát
Radek Donát (neregistrovaný)
14. 8. 2008 9:00 Nový

Umi spravne cesky?

celé vlákno
Skutečné olympijské orgie mají bez nadsázky satelitní diváci.

Ano, obraz maji, ale mozna jste ve svem nadseni trochu pozapomnel na zvuk. Ten totiz na satelitu ani v jednom pripade neni k dispozici v ceske mutaci. Myslim, ze to neni zanedbatelny handicap. Bohuzel.
Radek Donát
Radek Donát (neregistrovaný)
14. 8. 2008 9:24 Nový

Re: Umi spravne cesky?

celé vlákno
Ano, Cesi mluvi a rozumeji prevazne cesky. Je hrozny, to mate pravdu, ale je to bohuzel fakt. :-)
Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
14. 8. 2008 9:36 Nový

Re: Umi spravne cesky?

celé vlákno
Je pochopitelné, že komentář v mateřštině, zejména pokud je zasvěcený a odborně přínosný, každého diváka potěší. Přece jen by byla ochotna ale značná část diváků český komentář oželet, pokud by HD rozlišení pro ně přinášelo atraktivnější sporty a nebo podstatně kvalitnější obraz. Já bych si ale asi maďarskou variantu nevybral. Na sport se dá dívat také ve dvou zásadně odlišných úhlech. Na jedné straně, není u některých sportovních událostí nad to, moci se jich zúčastnit osobně. Potom ale jsou zpravidla všechny informace jen v jazyce pořádající země a jednom nebo dvou jazycích světových. A konkrétně čínština by byla nesrozumitelná asi pro všechny. Na druhé straně, u některých sportů přináší TV kamera pro diváky v pohodlí domova takové zajímavé detaily, které by na místě nikdy neviděli. A u LOH asi není žádná z těchto možností ideální.
Také bych nenazval satelitní příjem LOH orgiemi. Pokud bych tak nehodnotil lov s obrovskými parabolami, arabské písmo i jazyk, maďarský komentář a nebo ilegální příjem. Pokud možnost dočasného nadstandardního HD příjmu není umožněna jen pouhým stiskem patřičného tlačítka na dálkovém ovládání, zdá se mi jen pouhá teoretická možnost zbytečným informačním šumem.
David Rácz aura:38
David Rácz Login: dracz
14. 8. 2008 9:39 Nový

Re: Umi spravne cesky?

celé vlákno
No, osobně, když sleduji na Anixe HD záznam z LOH, tak to pastva pro oči určitě je a doporučuj! (anglicky nebo německy rozumí dnes každý pátý)
Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
14. 8. 2008 9:46 Nový

Re: Umi spravne cesky?

celé vlákno
Vaše osobní pocity zcela chápu. Obecně to ale má právě ty chybičky, že na Anixe je to právě jen pouhý záznam a těm 80% diváků český komentář může skutečně chybět. Čili, z mého pohledu, je to uspokojivé řešení jen pro zlomek diváků.
Radek Donát
Radek Donát (neregistrovaný)
14. 8. 2008 9:46 Nový

Re: Umi spravne cesky?

celé vlákno
Nevim jestli ceskou populaci trochu neprecenujete. Ono je neco jineho "domluvit se" a "rozumet reporterovi s razanci kulometu" :-). Priznam se, ze ja se jakz takz domluvim obema uvedenymi jazyky, ale divat se v techto recech treba na zpravodajstvi je pro me dosti vycerpavajici ;-). A co se tyce olympiady, jde nepochybne i o vyber prenosu akci, ktere jsou zajimave z hlediska narodniho zastoupeni konkretniho statu (koho v Madarsku nebo Anglii zajimaji cesti reprezentanti?). Ja zahranicni HD beru jako takovy vzorek, proste demo ukazku, jak to tak asi za 10 let bude vypadat u nas ;-).
Jan Žižka aura:10
14. 8. 2008 16:58 Nový

Re: Umi spravne cesky?

celé vlákno
jenom bych dodal (k tomu "arabskému písmu i jazyku"), že na těchto arabských kanálech (JSC-Sport HD a Beijing Olympics) se vysílá olympiáda LIVE v angličtině (nikoliv v arabštině) a všechny nápisy jsou rovněž anglické.
P K
P K Login: petrik88
14. 8. 2008 9:14 Nový

Ať se autor nezlobí

Ať se na mně autor nezlobí, ale pokud se nemýlím, není v článku až na pár drobností nic, co by se tady v minulosti neobjevilo, naprosto mi třeba chybí vyjádření českých poskytovatelů a jejich slavných tiskových mluvčích, proč to u nás nejde a jinde ano. Neměli byste to být v první řadě vy novináři, kteří svými vlezlými otázkami rozproudíte stojaté vody českých telekomunikací? Pane autore, za tento článek bych vám opravdu nezaplatil ani korunu.
Petr Stehlík aura:10
14. 8. 2008 9:22 Nový

vychutnat upscaling??

celé vlákno
Pořád nemůžu přijít na kloub oslavám šíření upscalované verze SD obrazu. Jak si můžou diváci vychutnat výrazně vyšší kvalitu, proboha? Je tam pořád stejně informací jako v 720x576, ten upscaler v Praze si přece nic navíc nevymyslí. Navíc je to šířené jen v 8Mbps, takže to stejně enkodér rozmázne, 8 Mbps je na HDTV málo.

A vůbec: jaký je rozdíl mezi obrazem přijímaným jako SD a upscalovaným na nativní rozlišení zobrazovače (každá TV má vlastní upscaler), a obrazem upscalovaným v Praze, šířeným poddimenzovaným DVB-T a na konci rescalováním na nativní rozlišení (většina lidí má HDready, takže pak u nich probíhá 1080 -> 768 konverze). Podle mě musí mít ČT4 HD horší obraz než ČT4 SD na většině přijímačů...

ČT4 HD chápu jen jako nejtrapnější marketingový tah, který měl ukázat, že ČT není jediná z okolních zemí, která nenabízí HDTV LOH. Ovšem tímto způsobem jen vynikne její neschopnost, plně dotovaná všemi, kdo mají elektrickou přípojku a musí tak platit za to, že na ČT nebude reklama (je) a že před mnoha lety proběhne digitalizace (pořád nic).
Pamětník aura:77
Pamětník Login: pametnik
14. 8. 2008 13:01 Nový

Re: vychutnat upscaling??

celé vlákno
Také bych očekával, že pokus o HD obraz z LOH je od ČT jen gesto pro zlomek svých diváků, odpovídající zakoupení licence jen na SD kvalitu. Je ale pravdou, že ČT4 HD má Praze na FullHDTV nejlepší obraz ze všech českých platforem. Satelit nemohu hodnotit, nepřijímám ho.
Radek Donát
Radek Donát (neregistrovaný)
14. 8. 2008 13:34 Nový

Re: vychutnat upscaling??

celé vlákno
Kdyby CT4 vysilali (alespon pokusne) standardne v MPEG-2, ale s datovym tokem, ktery maji ted, tedy cca 8 Mb/s, byl by vysledek dost podobny, ne-li stejny, jen by si kvalitu mohlo vychutnat nekolikanasobne (odhaduji tak 1000krat) vic divaku. O tom proc to Telefonica O2 neudela uz tu byla rec, skoda slov...
Petr Poboril aura:10
14. 8. 2008 15:37 Nový

Re: vychutnat upscaling??

celé vlákno
Plně s Vámi souhlasím, že dostatečný datový tok pro SD MPEG-2, by uspokojil naprostou většinu diváků, kteří nemaji HD (spíše FullHD) televizi.

Mám možnost porovnat ČT2 a Eurosport HD, a řadím dle subjektivní kvality:
1. běžné DVB-T
2. DVB-S
3. IPTV MPEG-2 10Mbps z LOH
4. dlouho nic
5. IPTV Eurosport HD - nic jiného pokud mám FullHD

Zajímalo by mě, kde by jste zařadili nějaké DigiTV, UPC, ...
Radek Donát
Radek Donát (neregistrovaný)
14. 8. 2008 16:21 Nový

Re: vychutnat upscaling??

celé vlákno
No, me snad radsi ani ne ;-).

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+