Více

Jedno slovo za stovky miliard aneb stát vrátí Českému rozhlasu DPH

Kdyby to viděl bývalý ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík, měl by radost. Bohužel, už nemůže. Zemřel dříve, než jím započatý spor se státem skončil.

Poslanci konečně schválili, i s peripetií návratu ze senátu, daňový balíček, který po letech soudních sporů zbavuje média veřejné služby plateb DPH z vybraných koncesionářských poplatků. Česká televize by tak měla získat asi půl miliardy a rozhlas něco přes sto milionů. Což se, vzhledem k neustále se měnícím technologiím, hodí.

Česko se tak konečně postaví do jedné řady například s poslanci tolik vzývanou BBC, která má nárok na odpočet DPH historicky.

Televize prostředky použije se vší pravděpodobnosti na přechod na DVB-T2 a rozhlas na digitalizaci DAB a další rozvoj, zřejmě i na podporu nejrůznějších kulturních projektů pro své posluchače.

NAPSALI JSME: Změny v DPH: Česká televize si polepší o půl miliardy, Český rozhlas o 110 milionů

Rada Českého rozhlasu odvolala ředitele Kasíka, vedením pověřila Medka

Končí tak kapitola, kterou zahájil před mnoha lety dnes již zesnulý a tehdejší radou v čele s Danou Jaklovou ostudně odvolaný generální ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík. Pod jeho vedením se rozhlas nebál jít do sporu se státem. Šlo o posouzení činnosti Českého rozhlasu z pohledu zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty.

Letitý spor nakonec skončil u Soudního dvora Evropské unie (SDEU), který došel k závěru, že vysílání veřejné služby není „službou za protiplnění“ – což bylo stanovisko finančního ředitelství – a rozhlasové poplatky tedy nejsou předmětem DPH. Nejvyšší správní soud v Brně obdržel odpověď od Soudního dvora na jím položenou předběžnou otázku ohledně posouzení předmětu zdanitelného plnění v případě poskytování rozhlasového vysílání za tzv. koncesionářský poplatek.

 


Snahu o narovnání DPH zahájil už tehdejší ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík.

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+