Více

Jan Menger vysvětluje svoje tanečky ve volbě prozatímního šéfa Českého rozhlasu

Co řekl náměstek generálního ředitele Českého rozhlasu těsně po zasedání Rady ČRo, na níž odstoupil a poté zase vstoupil do volby dočasného ředitele?

Neskutečný veletoč předvedli při středeční volbě prozatímního ředitele Českého rozhlasu náměstci odstupujícího generálního ředitele Petera Duhana, šéfové programu a vysílání René Zavoral a regionálního vysílání Jan Menger. Oba byli radními Českého rozhlasu nominování do volby společně s technickým ředitelem ČRo Karlem Zýkou. V prvním kole první volby však získal favorit Zavoral pouze tři hlasy, zatímco Menger pět a ke zvolení mu zbýval jediný hlas. Outsider Zýka, kterého navrhl předseda Rady ČRo Michal Stehlík pro případ, že by se mezi náměstky pro rovnost hlasů nerozhodlo, obdržel jediný hlas. Za této situace měli do druhého kola volby postoupit dva kandidáti s nejvyšším počtem hlasů, tedy Menger a Zavoral.

Před druhým kolem první volby se ale Menger své další kandidatury vzdal s tím, že nechce trhat tandem nejužšího vedení rozhlasu a podporuje Zavorala. Protože však měli postoupit kandidáti s dvěma nejvyššími počty hlasů, v druhém kole radní hlasovali o Zavoralovi a Zýkovi. Mengerův veletoč však Zavoralovi nepomohl, nynější Duhanův statutární zástupce obdržel opět tři hlasy, Zýka však čtyři a dva hlasovací lístky byly neplatné. Za této situace radní přikročili k druhé volbě, před kterou však Jan Menger vyslyšel výzvu radního Milana Badala, zda by si to nechtěl rozmyslet a požádal, zda by se nemohl do volby vrátit. Vše totiž směřovalo k tomu, že se prozatímním ředitelem stane Karel Zýka. Radní po chvilce tápání připustili, že Menger může v druhé volbě kandidovat, ale náměstek pro regiony své volitele natolik znechutil, že získal už jen tři hlasy, Zavoral pouze dva a Zýka čtyři.

Jelikož prozatímní ředitel Českého rozhlasu nebyl zvolen ani v druhé volbě, pro kterou vnitřní pravidla Rady ČRo nepočítají s druhým kolem, výběr dočasného nástupce Petera Duhana byl pozastaven a radní v něm mají pokračovat na své listopadové schůzi. Na té mají předložit nové kandidáty, jejichž jména se nemusí shodovat s adepty ze středeční volby. Předseda Rady ČRo Michal Stehlík prohlásil, že Karla Zýku do další volby již nominovat nebude, nadále by však upřednostnil kandidáty přímo z rozhlasu. Hned po neúspěšné volbě prozatímního ředitele Českého rozhlasu se náměstek generálního ředitele pro regionální vysílání Jan Menger pokoušel novinářům vysvětlit své jednání. Jeho rozhovor vám přinášíme v prémiové sekci DigiZone.cz v plném znění, stejně jako bezprostřední reakci a rozhovor s předsedou Rady ČRo Michalem Stehlíkem o dalším postupu.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+