Více

Jaký kompresní standard použije Česko u budoucího vysílání Ultra HD v DVB-T2?

V úvahu připadají dvě varianty: H.264/AVC a H.265/HEVC. Pro první mluví široké uplatnění již nyní (obsahují ho přijímače DVB-T2 na trhu), druhý umožní lépe využít datový tok

Poměrně krátká historie digitální televize mě poučila, že směry jejího vývoje nejsou snadno předvídatelné. Systémy, které se zdály být perspektivní, se buď neujaly vůbec (např. DVB-T MHP), nebo se nerozvíjí zdaleka tak rychle, jak se původně předpokládalo (např. 3D televize, HbbTV). Důvodů by se našlo více, ale to by bylo asi zajímavé téma na jiný článek…Co se však jeví v současné době jako téměř jistota, je jednoznačné směřování k vyššímu rozlišení obrazu v rámci rozsáhlých celosvětových aktivit (především objektivního a zejména subjektivního testování videa a audia) v oblasti nazývané QoE (Quality of Experience). Jde o obtížně přeložitelný pojem „kvalita prožitku“ produktu nějaké služby – v tomto případě obrazu, případně zvukového doprovodu. O tom, že televizní svět směřuje od současného Full HD k ještě mnohem vyššímu rozlišení obrazu ve službě označované zkratkou UHDTV (Ultra High Definition TV), přinesl jako obvykle přesvědčivé důkazy největší světový veletrh spotřební elektroniky CES (Consumer Electronic Show) na začátku tohoto roku v Los Angeles. Již v roce 2012 schválila organizace ITU Doporučení BT 20 pro službu UHDTV, které definuje její dvě úrovně:

  • UHD 1 4K s rozlišením 3 840 x 2 160 = 8 294 400 pixelů,
  • UHD 2 8K (Super Hi-Vision) s rozlišením 7 680 x 4 320 pixelů = 33 177 600 pixelů.

V obou úrovních se předpokládá kvantování 10/12 bitů na vzorek a snímkový kmitočet 50 až 120 Hz. Zatímco první úroveň bude zřejmě v budoucnosti standardem pro domácí televizi, druhá úroveň se uplatní spíše v digitální kinematografii.

 

Foto: archiv DigiZone.cz

Rozdíl mezi běžnými typy rozlišení obrazu a Ultra HD/4K

Výrazné zvýšení počtu pixelů (obrazových bodů) klade přirozeně vysoké nároky na přenosovou rychlost digitálních obrazových dat. Ta dále vzrůstá s předpokládaným zvýšením snímkového kmitočtu na 50/60 Hz a později i více. To je nutné, protože v případě UHDTV se předpokládá zmenšení optimální pozorovací vzdálenosti obrazu na 1,5 násobek (v případě rozlišení 4K) nebo dokonce 0,75násobek (pro 8K) výšky obrazu. Přitom se zvyšuje možnost vjemu nežádoucích artefaktů především v dynamických scénách. Z toho vyplývá, že v zemské platformě druhé generace DVB-T2, ve které se již v současnosti vysílá HDTV ve více jak 20 státech a která bude možná využita pro vysílání UHDTV i v České republice, bude nutno aplikovat ve zdrojovém kódování spektrálně účinnější kompresní standardy. 

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+