Více

Jakou šanci má teletext v digitálním vysílání?

Státní informační web o digitalizaci Digitálně.tv se dnes zabývá teletextem jako další z řady služeb, kterou je možné využívat i v digitálním vysílání. Teletext je poměrně jednoduchý na ovládání. Umožňuje ale snadný přístup k aktuálnímu zpravodajství a informacím, i k aktuálnímu televiznímu programu. I díky tomu si získal svou popularitu a na celoplošných analogových stanicích je dnes úplnou samozřejmostí. Má však i svá omezení. Umožňuje zobrazení jen 25 řádků na stranu, z nichž každý obsahuje 40 znaků. Nepodporuje grafiku, veškeré obrázky jsou nakresleny pomocí textových znaků, uvádí web.

TUTORIÁL: Co je to Superteletext?

Otázkou je, jak dokáže teletext koexistovat v digitální éře s internetem. Zatímco internet je dnes mnohem rychlejší a stává se stále přístupnější, teletext společně se službou elektronického programového průvodce EPG má na cestě k divákovi výraznou výhodu – je přímo na dálkovém ovladači. To se zatím o internetu říct nedá.

Podle Digitálně.tv by teletext měl být i v několika příštích letech standardem pro získávání informací, zejména u starších diváckých skupin. Posléze ho ale zřejmě nahradí další vyspělejší služby, například teletext nové generace – tzv. superteletext. Ten nabízí srovnatelné funkce jako dnešní teletext a dokáže zobrazit více stran i s kvalitní grafikou a fotografiemi.

7 názorů Vstoupit do diskuse
poslední názor přidán 12. 8. 2009 10:09

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+