Více

První pohled: Jaké jsou televizory Samsung QLED? Hodně nadějné

UVNITŘ FOTOGALERIE – Přijali jsme pozvání ke krátkému vyzkoušení dvou zástupců nejvyšší kategorie Samsungu. Máme však přislíbenu i zápůjčku na plnohodnotný test.

Nejprve to bylo SUHD, letos poprvé jsou však LCD televizory tohoto korejského výrobce, obohacené o antireflexní vrstvu Ultra Black, uváděny pod jménem QLED (Q jako Quantum dot). Quantum dot, tedy něco jako kvantové tečky (můžete se také dočíst „body“), jsou pochopitelně jen marketingovým názvem. S kvantovou fyzikou nemají nic společného. Jde o jednu z použitých nanovrstev, která má u řad QLED, což je to nejlepší, co letos Samsung nabízí, zajistit lepší barevné podání a vyšší jas. Nově až 2000 cd/m2, zatímco předchozí SUHD byly na polovině.

V televizorech označených jako QLED jsou nanovrstvy dvě: zmiňovaný Quantum Dot a antireflexní Ultra Black. Ta, jak jsme se přesvědčili, opravdu potlačuje nežádoucí odrazy světla, i když si ji nepředstavujte tak, že z běžné lesklé obrazovky udělá matnou. Je to spíše pololesk. Účinky jsou však vidět.

Antireflexní vrstva umístěná na vnější straně televizní obrazovky má také mít zásadní vliv na zvýšení kontrastu. Novinkou je i použití anorganických krystalů z kovových materiálů majících zaručit dlouhou životnost obrazovky či vyšší pohledové úhly, což je – oproti SUHD – rovněž znát.

ČTĚTE TAKÉ: Samsung a letošní rok ve dvou slovech – Quantum Dot

LCD televizory Samsung QLED vstupují do prodeje

Samsung zlevňuje televizory QLED. Dotkne se to deseti modelů v řadách Q7, Q8 a Q9

Co bylo k dispozici, jaké je provedení

U Samsungu byly v jedné z místností nainstalovány dva modely z řady Q a také některé další LCD televizory, jako například UE55MU6652 (39 990 Kč), kterým jsme se ale nevěnovali.

První QLED patřil k řadě Q7 (QE55Q7, 140 cm, 62 990 Kč), druhý ke Q8 (QE65Q8, 165 cm, 99 990 Kč), oba s přídomkem Made in Slovakia na výrobním štítku.

Kategorie QLED u Samsungu momentálně zahrnuje řady Q7, přesněji Q7F a Q7C, Q8C (pouze prohnutá, v září se očekává i rovná) a nejvyšší Q9F. Všechny mají zdvojené tunery, včetně podpory H.265/HEVC, a všechny také využívají externího boxu One Connect s rozhraními, tunery a velkou částí elektroniky. Tentokráte k „televizoru“, což je prakticky jen obrazovka, vedou dva kabely: napájení (dvoužilový, běžný) a tenoulinký optický systémový kabel. Ty se protahují tubusem nohy podstavce, což je dobře vidět na jednom ze snímků v galerii výše.

Upevnění podstavců k obrazovce televizoru bylo u zmiňovaných modelů řádově lepší než u některých, i špičkových, výrobků z loňské kolekce, kde s tím byly potíže. Televizory QLED jsou pak zjevně navrhovány pro spolupráci s minimálně zvukovou lištou, opravdu mělké reproduktory totiž nemohou nabídnout nějaký výrazný zvukový doprovod. U všech modelů jsou umístěny ve spodní části a vyzařují směrem dolů.

Kupříkladu Samsung QE55Q7 s 55 palci úhlopříčky, tedy 140 cm, je ovšem v této části hluboký pouze 45 mm.

One Connect je s obrazovkou spojen optickým kabelem o tloušťce vysloveně milimetr, dva, a dodává se v až 15metrové podobě (VG-SOCM15). Navíc se dá navinout jak na straně panelu (viz foto), tak mezi obrazovkou a One Connectem. Šikovné kolečko je taktéž vidět na snímku ve fotogalerii.

Externí lišta je výborně navržena a rozhraní je dostatek. Je tu ale bohužel jedna poměrně zásadní vada na kráse – zcela chybí rozhraní USB 3.0, takže přehrávání videí ve 4K může být dokonce až znemožněno. Počkejme si ale na důkladnější test.

I přes absenci USB 3.0 je One Connect silnou zbraní Samsungu dovolující prakticky bezešvou montáž televizorů na stěnu. Společně s tenoulinkým spojovacím optickým kabelem a speciálním držákem M21 pro úhlopříčku 75 palců (M11 je určen pro 55" a 65") nevyžadujícím montáže do otvorů VESA. Držák M21 se uchytí na místo, kde je jinak přišroubována noha od standardního podstavce, a protože jde o vybrání na zadní straně TV, dovoluje to minimalizovat vzdálenost od stěny. Druhá část držáku se pak přišroubuje na stěnu a televizor/panel se do něj zavěsí. Obrazovku je pak možné částečně naklopit směrem k divákovi.

Televizor je samozřejmě také možné přidělat na stěnu přes běžnou montáž VESA, její závity jsou ale už na zadní straně (nikoli ve vybrání), takže vzdálenost obrazovky od stěny bude přece jen vyšší.

Kromě instalace na zeď je rovněž ke koupi – pro některé modely – i podlahový stojan (trojnožka) a další, designová verze stolního stojanu nazývaná Gravity Stand nebo také Tower Stand. Více ve fotogalerii výše, kde je i další příslušenství.

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+