Více

Jaká jsou hlavní úskalí schválené diginovely zákona o elektronických komunikacích?

Zákon řeší jen přechodové období do vypnutí celoplošných sítí DVB-T. Kvůli druhé televizní digitalizaci ho tedy čeká ještě další novelizace.

Bitva o druhou televizní digitalizaci, kterou nejprve v Poslanecké sněmovně a poté i v Senátu svedlo ministerstvo průmyslu a obchodu se satelitními operátory, nemusela být poslední.

Diginovela zákona o elektronických komunikacích, která řeší přechod na nový standard pozemního digitálního televizního vysílání DVB-T2, sice prošla oběma komorami Parlamentu a dá se předpokládat, že prezident s jejím podpisem nebude otálet, samotná norma ale řeší jen jednu část druhé televizní digitalizace. A to sice přechodné období, kdy vedle sebe budou fungovat „staré“ vysílání ve standardu DVB-T a „nové“ přechodové sítě ve standardu DVB-T2.

Chronologicky se novela zabývá obdobím do vypnutí celoplošných sítí DVB-T, ale vůbec neotevírá téma všech plánovaných finálních sítí DVB-T2. Těch by mělo být šest, v novele se řeší pouze čtyři z nich – takzvané substituční, tedy ty, které nahradí dnešní celoplošné multiplexy DVB-T a budou přiděleny formou bezplatného prodloužení pozměněných kmitočtových přídělů do roku 2030. 

Jenže vládní Strategie rozvoje terestrického televizního vysílání z loňského července, která byla podkladem pro přípravu diginovely, počítá s šesti finálními sítěmi DVB-T2. Vedle čtyř „substitučních“ by měly být ještě dvě rozvojové. Způsob jejich přidělení konkrétním operátorům diginovela vůbec neřeší.

Pokračování článku čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.   

Vše o přechodu na DVB-T2/HEVC najdete v našem tématickém speciálu.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+