Více

Jak vybírat nový televizor (3.): operační systém, chytrá část

Letošní rok je u televizorů rokem přelomovým hned v několika ohledech. V tomto okamžiku nás ale zajímá především zavádění linuxových operačních systémů.

Ty poprvé nastoupily do sezóny 2015/16 u všech masových značek s jednou výjimkou. Tou je společnost LG Electronics, která s první verzí WebOS přišla už v televizorech pro rok 2014/15. Do té doby byly chytré televizory vybavovány vlastními systémy, které zvládaly více či méně vše potřebné.

Od moderních operačních systémů se ovšem očekává především jistá univerzálnost a otevřenost novým možnostem. A také spolupráce s podobnými aplikacemi, jako jsou ty u mobilních přístrojů, a mj. i jejich jednodušší a levnější vývoj.

Očekávají se ale také lepší možnosti v propojení směrem mobilním, ale například i dohledovým systémům a také třeba solidnější spolupráce s periferiemi, typicky klávesnicí, myší či nějakou kombinací. Popravdě řečeno, tady se zatím žádný z moderních unixových (linuxových) systémů příliš nepředvedl.

ČTĚTE TAKÉ: Velký přehled českých (částečně i slovenských) aplikací pro chytré televizory v roce 2015

Aplikace, zejména ty lokální, jsme rozebrali v samostatném článku. V tomto se podíváme například na možnosti sdílení obrazovky z mobilu a propojení televizorů ve vaší domácnosti do speciální domácí sítě. Ta následně umožňuje dokonce i převzetí signálu z tuneru z jednoho televizoru na druhý, aniž byste do další místnosti museli mít přiveden anténní svod.

I to jsou vlastnosti, na které byste se mohli při výběru chytrého televizoru zaměřit, resp. které by vás mohly zajímat, zvláště když kupujete dražší přístroj a jste trochu náročnější či máte vyhraněnější potřeby. Mimochodem v této souvislosti je dobré podotknout, že se dnes více než kdy dříve vyplatí před „obnovou vozového parku“ popřemýšlet o jedné značce. Spolupráce je pak fakticky zaručena, o ovládacím stylu ani nemluvě.

 

Autor: Philips


Chytré platformy: co se nyní nabízí?

Celý článek i seriál čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+