Více

Jak vybírat nový televizor (1.): parametry LCD obrazovek, podsvícení, úhlopříčka, pohledová vzdálenost, rozlišení

Nový seriál, který právě začíná, je určen pro ty, kteří by při výběru televizoru ocenili trochu pomoci. Postupně v něm probereme vše důležité.

Existuje řada parametrů, podle kterých se dá televizor vybírat. My se zaměříme pouze na ty hlavní a nejsmysluplnější. Například kontrast, potažmo jas, který už většina značek vůbec neudává. Ani odezvu panelu nevidíte všude.

Řešit dnes nemá cenu ani fakt, jakou technologií je LCD obrazovka podsvícena (prakticky vždy jsou to LED diody), a nejinak je tomu i u stupně odrazu světla od obrazovky. Tady je ale třeba říci "bohužel".

Matné obrazovky, které se líbí nejen mně, se už vůbec nenabízejí a polomatných je jen pár a najdete je především u Panasonicu.

Pamatujte proto, že v současnosti jsou v nabídce takřka výhradně obrazovky lesklé, ve kterých se někdy i vysloveně vidíte. Takovýto televizor se nedá umístit všude a odlesky mohou být někdy až vysloveně nepříjemné. Bohužel je to obecný trend a za poslední dva tři roky se matné vrstvy zcela vytratily.

Někdo se může zajímat i o druh pseudoprostorového 3D obrazu, který už ovšem nefrčí, takže i toto vezmeme krátce.

Obecně vzato, co do kvality, je lepší volbou aktivní 3D, i když potřebujete napájené brýle. Pasivní 3D vyžaduje akurátnější umístění televizoru, protože pohledové úhly pro sledování jsou výrazně nižší. Brýle však nejsou napájené a jsou vysloveně za hubičku.

Pokud o 3D stojíte a vyberete si aktivní, dbejte na to, aby v ceně byly alespoň dvoje. Stále nejsou nejlevnější a kvůli zabudovaným LCD panýlkům a sofistikované elektronice ani být nemohou.

Dnes už nemusíte přemýšlet ani nad technologií LCD obrazovek, která se bohužel velice často také vůbec neudává. Výjimku povětšinou činí jen IPS. S touto technologií, nabízející věrné a dlouhodobě stálé barevné podání a ty nejlepší pozorovací úhly, se výrobce povětšinou nezapomene pochlubit.

Osobně mohu potvrdit, že z dlouhodobého hlediska (přes 10 let) s ní mám ty nejlepší zkušenosti, takže vřele doporučuji.

V seriálu se budeme bavit o tradičních plochých LCD televizorech (OLED, plasmy a projekci nemá smysl řešit) a nikoli o specialitkách typu kapesní TV či například monitory s TV tunerem.

Celý článek čtěte v prémiové sekci DigiZone.cz.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+