Více

Názory k článku
Jak správně nastavit satelitní parabolu

Pamětník
Pamětník (neregistrovaný)
27. 4. 2007 7:28 Nový

Náhoda

celé vlákno
Mám poměrně mnohaletou zkušenost s příjmem SAT TV. Původně analogovým, v posledních letech digitálním, včetně pozicionéru. Z dřívější doby mi zbyl jeden analogový přijímač a když jsem viděl ve výprodeji LNB za 100.-Kč, neodolal jsem a ještě za další stovku dokoupil použitou parabolu. Pro kontrolu jsem se snažil ověřit funkčnost této "slátané" sestavy ještě před montáží na střechu. Dobře jsem udělal, objevil jsem závadu na kabelu. Ovšem získat obraz alespoň na pár vteřin doma za oknem, při směrováním pouze v ruce, bylo téměř nemožné. Nakonec jsem se rozhodl parabolu přeci jen nainstalovat na zábradlí na střeše. Upozorňuji, že to bylo již za tmy a právě přicházel známý "orkán" Kyrill. Vítr cloumal s parabolou, na upevňovacím třmenu byly krátké šrouby a vše komplikovala i tma. Nakonec se mi anténu povedlo připevnit a s konstatováním, že nastavení budu muset udělat až dodatečně, jsem připojil kabel a vrátil jsem se do pohody domova. Jen tak pro kontrolu jsem připojil kabel i k přijímači a ten zapnul. Připojil jsem ho SCARTem k TV a tím jsem pro dnešek skončil. Když jsem se vrátil před obrazovku, ani jsem nezaregistroval, co je tam za program. Až po chvíli jsem si uvědomil, že je to německé vysílání. Zkrátka, bylo to ze satelitu a i když jsem druhý den kontroloval nasměrování paraboly, bylo to náhodné zcela dokonalé. Zní to téměř jako pohádka, ale za těch poněkud dramatických podmínek se opravdu všechno stalo tak jak jsem popsal. Na závěr upozornění, zejména pro lovce satelitů - začátečníky, byla to opravdu vyjímečná zkušenost, v praxi je to bez přístrojů, pomocníka, kompasu, naladěného přijímače a teoretické přípravy podstatně těžší. A proto doporučuji si pečlivě přečíst komentovaný návod.
JanK
JanK (neregistrovaný)
27. 4. 2007 9:33 Nový

Re: Náhoda

celé vlákno
Mám podobnou zkušenost. Má profese má daleko k elektronice, ale umím číst a na DigiZoně jsou někdy v diskuzi perfektní návody. Takže když došlo ke změně vysílacího satelitu a bylo všude plno sněhu, profesionální firma mi sdělila, že teď na střechu nepoleze. Ale jestli chci na Vánoce vidět programy, že to můžu zkusit sám. Doslova mi řekli: stačí k sobě srazit "brýle" a otočit satelit o 4-5 st.již nevím, kterým směrem. Chvíli jsem váhal, ale pak jsem v diskuzi na DigiZoně našel perfektní návod a rozhodl se. Vylezl jsem na střechu, tužkou označil, vše jednorázově v nové poloze zafixoval s tím, že je jedno, jestli to nepůjde pro změnu satelitu či mém zásahu. Zkusmo jsem pustil DVB-S a televizi a šly mi oba satelity a dodnes je tato poloha dokonalá, ani orkán Kyrill to nezměnil. A jako vedlejší produkt mám nesmírné zvýšení prestiže u manželky a dospělých synů!
prudic
prudic (neregistrovaný)
27. 4. 2007 12:15 Nový

Re: Náhoda

celé vlákno
manzelka vi co to je druzice a parabola, a ze to neni uplne trivialni nastavit ty geometricke tvary tak, aby to fungovalo? Tak to stoupla v mych ocich ona :-)
Milan Pantůček aura:14
Milan Pantůček Login: MPantucek
27. 4. 2007 14:57 Nový

Vzdálenosti a souřadnice

celé vlákno
Jednomu stupni zeměpisné šířky odpovídá přibližně 111 km, ale pro zeměpisnou délku toto platí jen na rovníku. Pro 50.rovnoběžku je odpovídající vzdálenost přibližně 71 km (111 x cos 50°).
uživatel si přál zůstat v anonymitě
29. 4. 2007 22:59 Nový

Re: Vzdálenosti a souřadnice

celé vlákno
Samozřejmě souhlas. Fajnšmekr by ještě upozornil, že při hledání jihu (či severu) pomocí busoly je třeba vzít opravu na magnetickou deklinaci, která se, mrška, navíc v čase mění.
Jinak ale lidi neblázněte - domácí satelitní anténa není vědecký přístroj - výrobní tolerance, vůle v úchytech plus nutné nepřesnosti při instalaci skoro vždycky vyžadují jemné dostavení. Misto GPS lze při hledání souřadnic svého stanovičtě použít kapesní atlas světa s mapou republiky, hýřilové si pak mohou koupit atlas školní.
Papouch
Papouch (neregistrovaný)
28. 4. 2007 1:38 Nový

jednoducha metoda pro urceni azimutu...

celé vlákno
onehda jsem nastavoval parabolu podle slunce - ve 1200 mistniho zimniho casu je presne na jihu (180), kazda hodina posun o 15 stupnu

Takze stacilo prepocist SELC na mistni (v Praze je to stejne), zjistit v kolik hodin bude na spravnem azimutu, natahnout si budik a par hodin pockat. Da se dosahnout presnosti asi stupen.

Vysledek - na prvni dobrou, za 5 minut nastaveno...
Milan Pantůček aura:14
Milan Pantůček Login: MPantucek
28. 4. 2007 22:38 Nový

Re: jednoducha metoda pro urceni azimutu...

celé vlákno
"Ve 1200 mistniho zimniho casu je Slunce presne na jihu ..." - ale časová odchylka může být až 16 min (tj. 4 úhlové stupně) - viz http://en.wikipedia.org/wiki/Equation_of_time.
Tomáš
Tomáš (neregistrovaný)
29. 4. 2007 19:06 Nový

Re: jednoducha metoda pro urceni azimutu...

celé vlákno
To je pravda. Vychylka je zpusobena tim, ze Zeme neobiha kolem Slunce po kružnici, ale elipse. Občanský čas je z nějakých důvodů udělaný tak, aby byly dny stejně dlouhé, což sluneční čas nesplňuje. Odtut se bere ta odchylka.
Papouch
Papouch (neregistrovaný)
30. 4. 2007 23:44 Nový

Re: jednoducha metoda pro urceni azimutu...

celé vlákno
dik za info - u 60 cm paraboly to nebylo nijak poznat

konkretne 29. zari = casova odchylka mohla byt tak 7 minut
Tomáš Kučera
Tomáš Kučera Login: newTom
12. 6. 2008 16:35 Nový

Re: jednoducha metoda pro urceni azimutu...

celé vlákno
Nejsem skaut, ale programátor a proto jsem na to šel úplně nevědecky.
Na fotomapě mapy.cz jsem si našel při největším zvětšení místo mojí paraboly, podle hrany okna jsem si vytipoval orientační bod cca 1 km jižně a kliknutím na GPS souřadnice ověřil polohy.
Můj odhad přesnosti je 0,1°, rychlost cca 2 minuty.
Štěpán
Štěpán (neregistrovaný)
28. 4. 2007 16:04 Nový

Jak na nastavení paraboly

celé vlákno
Co se týče Hardwarové instalace, tak jsem zvládnul zcela sám. První informace jsem si zjistil v obchodu SAT Tv, něco jsem vyčetl hlavně o družicích z časopisu SAT & DVB-T. Zde jsem si i vybral Combo přístroj o kterém tam byla zrovna recenze a moc se mi Golden Interstar zalíbil. Výbavou i vzhledem mě oslovil a tak jsem si ho i po našetření nějaké té koruny zakoupil přes Internet aby byla cena co nejnižší. Ušetřil jsem oproti kamennému obchodu 1000Kč. Talíř jsem si koupil z Lídlu, kde zrovna prodávali talíře a Satelitní přijímač. Sady, i jednotlivě. Tak jsem si odnesl talíř z marketu. Raději jsem vzal větší 80ku. Convertory a SatFinder tam prodávali za babku zrovna také. Pro mě byl na konec SatFinder k ničemu, protože mám talíř přišroubovanej hned za oknem na okenním rámu. To jsem si také připravil bez problémů sám. Vše jsem přidělal a zapojil, jen jsem ze začátku nevěděl jak nastavit na konkrétní družici. Zavolal jsem si proto na pomoc kamaráda souseda, kterej už satelit měl přede mnou a vysvětlil mi to, jak točit s parabolou a naladil HotBirda. Před ním jsem si to zkoušel i sám, ale točil jsem parabolou pomalinku dokola jak se má, ale Elevaci jsem měl moc nahoru, a tak jsem nic nenaladil. Překvapilo mě, a nečekal jsem, že je (jsou)družice tak nízko nad obzorem. Já jsem si to později sám přetočil na ASTRU 3A, kterou jsem chtěl sledovat. Ted' už vím jak na to. Kde je Jih, nebyl pro mne jako Skauta žádný problém. Myslím, že to ví i každý průměrně vzdělaný člověk, jak najít Jih. Navíc paraboly na okolních barácích jsou hodně inspirativní a napovědí dost ohledně hrubého směru. Není třeba žádných kompasů, buzol či azimutů. Lovu zdar! Tož tak!
Jaivan
Jaivan (neregistrovaný)
29. 4. 2007 7:33 Nový

Re: Jak na nastavení paraboly

celé vlákno
Jenom drobnou poznámku k Vašemu poznatku:
"Překvapilo mě, a nečekal jsem, že je (jsou)družice tak nízko nad obzorem."
Ne, nejsou tak nízko, jak se Vám zdá při pohledu zpoza ofset paraboly... Její konstrukce (vůči ohnisku) je taková, že veškerá užitečná energie dopadá na parabolu svrchu nad konvertorem...
Středové kruhové paraboly mají ohnisko skutečně "uprostřed", tedy na nich je vidět skutečná "výška" družice nad obzorem...
Pro konkrétní představu se podívejte zde, bude Vám to jasnější:
http://www.satlex.de/en/azel_calc.html
Štěpán
Štěpán (neregistrovaný)
29. 4. 2007 17:33 Nový

Re: Jak na nastavení paraboly

celé vlákno
Jo, už to chápu, díky. Dokonce je tam napsáno a zobrazeno pootočení Convertoru na bok. Také jsem nad tím přemýšlel, jestli to má nějaký vliv na příjem a je-li to třeba. Ted' ho mám nastavenej na ASTRU 3A a je přímo postavenej kolmo a jede bez problémů. Určitě se asi signál ještě vylepší pokud pootočím. U ASTRY 2A by to už bylo asi nutností. Chytám ze Západních Čech (Mariánek) ASTRU 3A/1D na parabolu 80 a není žádný problém se signálem oproti tomu, co píše KUBISEK.
kubisek
kubisek (neregistrovaný)
29. 4. 2007 22:35 Nový

Re: Jak na nastavení paraboly

celé vlákno
Přečti si ještě jednou, co píšu - MŮŽE být problém s Astrou 1D. Tato družice je již na konci své životnosti a proto při nepřesném nastavení MŮŽE častěji docházet k výpadkům. Na Astře 1D mj. vysílá Nova, Filmbox, Nonstop Kino a HBO (11992H/27500). Oproti tomu Astra 3A hraje i na "poklici od hrnce", tam skew štelovat v naší oblasti netřeba.

A pro slabší družice (Badr 26E, Nilesat 7W, Astra2D 28.5E) je skew již nutností, tam se totiž honí každej decibel.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
29. 4. 2007 22:44 Nový

Re: Jak na nastavení paraboly

celé vlákno
Jen tak mimochodem - při sledování třeba reportáže odněkud z rovníkové Afriky nebo Jižní Ameriky si bystré oko nemůže nevšimnout, že tamní středové paraboly často míří téměř svisle vzhůru.
Pamětník
Pamětník (neregistrovaný)
30. 4. 2007 8:44 Nový

Re: Jak na nastavení paraboly

celé vlákno
Pro přesnost, chtělo by to specifikovat u Jižní Ameriky také rovníkové oblasti, většina už je na jižní polokouli. Použití středových antén v rovníkové oblasti je pochopitelné. Nemusí využívat ofsetového typu, jako ochranu před námrazou a vrstvou sněhu. Pozoruhodné je také to, že průměry parabol, ve srovnání s Evropou, jsou třeba v Egyptě podstatně větší. Nevím co tam přijímají za satelit, jestli má tak malý výkon a nebo vysílá v jiném pásmu, ale ani možnosti natáčení jsem si nevšiml.
Trident
Trident (neregistrovaný)
4. 5. 2007 8:49 Nový

Re: Jak na nastavení paraboly

celé vlákno
Vysílá se v jiném pásmu a to v pásmu C, které ma jiné požadavky na velikost antén a na LNB.
kubisek
kubisek (neregistrovaný)
29. 4. 2007 8:48 Nový

A co skew

A co skew - pootočení konvertoru v držáku paraboly? Ten se nenastavuje? Ono to tedy třeba v našich končinách pro A1, HB moc význam nemá, ale třeba pro Astru 3A/1D a Intelsat (DigiTV) na 0,8W už ano, protože Astra1D má signál slabší, tak na západě ČR může byt problém, stejně jako na východě s Intelsatem.
uživatel si přál zůstat v anonymitě
29. 4. 2007 22:47 Nový

Další zdroje informací

Zajímavé informace ohledně nastavování antén lze najít i u konkurenc, http://www.parabola.cz/abc/ .
Clock
Clock (neregistrovaný)
30. 4. 2007 10:19 Nový

RSSI a gumovy spunty

Nedelaj se nejaky LNB s integrovanym vystupem RSSI na kterej by se pripojil multimetr? A satelitni drzaky s jemnym zamerovanim, treba stlacovanejma gumovejma spuntama? To by mohlo bejt dost luxusni na nastavovani :)
Radek Kalač
Radek Kalač Login: montmorency
7. 9. 2008 22:29 Nový

Jaký typ LNB konvertoru je Strong SRT L916?

Dobrý den, v manuálu svého receiveru mám nastavit LNB Type. Na výběr je Universal, Wide Band, OSC C Band, C band, Ku-Band, Unicable/Standard Sat. Jaký mám nastavit v případě SRT L916 Single? Za případnou odpověď předem děkuji.
Eda Zeman
Eda Zeman Login: Terablick
21. 12. 2008 19:06 Nový

Vadný satelit???

celé vlákno
Ahoj všichni. Pořídil jsem si na vánoce na poslední chvíli digitální satelit s příjmem 2 družic a kartou Gital. Je to můj první digitální satelit a v podstatě první vůbec. Kdysi jsem známému montoval analogový, ale sám jsem satelit neměl. Můj problém je v tom, že i když se přesně držím návodu a vše jsem pečlivě dodržel, naměřil atd, nemůžu nic naladit. A když říkám nic, myslím tím, že ať dělám co dělám, mám na ukazateli kvality signálu 0%. Horní ukazatel ukazuje cca 90%, ale spodní prostě nic. Několik hodin jsem se snažil natáčením v obou osách dohledat cokoliv na dvou různých družicích, ale bez výsledku. Ani záchvěv signálu. Nemám s digitálními satelity žádné zkušenosti a proto se ptám: Je to normální, nebo mám vadný výrobek? Chtěl bych se na vánoce koukat (nemáme tu analogový ani pozemní digitální signál) ale vypadá to, že budeme bez TV. Poradí někdo? Případně našel by se někdo kdo by to nastavil do středy (vánoc)v obci Svinětice nedaleko Vodňan? Klidně připlatím :-). Mám to namontované, stačí mi jen nastavit parabolu. Zbytek si dodělám.
Vítězslav Šmíd
Vítězslav Šmíd Login: witalij
5. 1. 2009 14:50 Nový

Re: Vadný satelit???

celé vlákno
Dobrý den. Bohužel už je po Vánocích a doufám, že problém už je vyřešen. S největší pravděpodobností jste měl špatně nastavenou frekvenci družice v nastavení LNB. Předpokládám, že máte monoblok /2 LNB v jednom/ na satelity Astra 3A a druhý Astra 1. Astra 3A vysílá na kmitočtu v rozsahu 11.45-12.75 GHz. Zpravidla bývá u přijímače u předvolené družice frekvence nastavena, ale tu jste mohl nedopatřením změnit např. na 5150 MHz, kde se ukáže síla signálu, ale žádná kvalita. Dále podotýkám, že při přijmu ze dvou družic je potřeba v přijímači v nastavení LNB navolit DiSEqC přepínač.!! Např: sat. Astra 1: DiSEqC 1ze4, nebo A/první, zpravidla šilhající LNB/, a Astra 3A: DiSEqC 2ze4. nebo B./druhý(přímý)LNB. Satelit musí vědět, kolik máte LNB konvertorů a jaké družice jimi chcete příjímat. Toto bývá v návodech často opomíjeno.
S pozdravem V.Šmíd.
Jaroslav Polívka
Jaroslav Polívka Login: jaroslav_polivka
27. 7. 2009 13:38 Nový

Jak na Astru 2A/B/C ?

Dobrý den,

prosím o radu. Jsem úpný začátečník a zajímalo by mě, jestli jsem postupoval při instalaci satelitu správně. Sestava:

parabola 80 cm
receiver TF6000CR
LNB Inverto s šumovým číslem 0,3dB
svod 20 metrů

Chtěl jsem chytat anglicky mluvené programy, tak jsem si na http://www.ses-astra.com/consumer/cz/channel-guide/Simple-Search-TV/index.php vyhledal FTA anglické programy, které je možné naladit v ČR.
Zde jsem dále zjistil, že pozice těchto satelitů je 28,2 východně a že se jedná o satelity Astra 2A/2B/2C a že tyto satelity bohatě pokrývají ČR a to i s menší parabolou než 80 cm.
Na stránce http://www.parabola.cz/abc/azimut-elevace/ jsem zjistil, že azimut a elevance na pozici 28,2 E je 162° a 31,09°.
Elevanci jsem tedy nastavil podle stupnice na parabole (držáku paraboly) a azimut jsem nastavil podle buzoly tj. 18° stupňů východně od jihu.
Zapnul jsem přijímač a dal automatické vyhledávání FTA programů na satelitu Astra 2.
Přijímač skutečně nalezl hodně programů, jenže nenalezl ty, které jsem chtěl. Nalezl většinou německé stanice např. KIKA,VIVA,SKY SELECT,VOX AUSTRIA,NICK,BIBEL,ZDF,SAT aj. z totoho si myslím, že jsem nenaladil Astry 2A/B/C ale nějaký jiný satelit (možná Astru 1).

Toužím po programech:
B4U Music UK, BBC News, BBC Parliament, BBC Stream 3.0 - BBC Stream 4.1, Bid TV, Brit Asia TV, Channel 4 London, CNN International Europe, Community Channel, Create and Craft, Ideal World, National Geographic Channel UK promo, QVC UK, S4C Dau Two, S4C Digidol, Sky Movies Preview mosaic, Sky News Ireland, Sky News UK, Sky Perks promo, Teletext Holidays

Předem se omlouvám za hodně chyb, nevím o tom téměř nic. Nevíte, kde jsem postupoval špatně?
Milan Semi
Milan Semi Login: m.semi
29. 9. 2009 12:47 Nový

4 Tv

Dobrý den,je už k dispozici sat.zařízení které umí připojit 4televize nezávisle na sobě?
Děkuji Semi

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+