Více

Jak měl Peter Duhan porušit zákon a jaké jsou jeho šance ustát hlasování o odvolání?

DigiZone.cz zjišťoval poměr sil v Radě Českého rozhlasu i pravé důvody, proč by měl generální ředitel skončit. Na oficiální proceduru jsme se zeptali místopředsedy Rady Jiřího Vejvody.

Zaměstnávání syna tři roky nikomu nevadilo

Dny generálního ředitele Českého rozhlasu Petera Duhana ve funkci by mohly být brzy sečteny. Předseda Rady Českého rozhlasu Michal Stehlík chce na příští středu 7. října svolat mimořádné veřejné zasedání, na kterém by radní detailně probrali porušení zákona, jehož se měl Peter Duhan dopustit zaměstnáním svého syna Andreje ve veřejnoprávním rozhlase. Andrej Duhan měl pracovat v ČRo poslední tři roky jako rešeršista v Centru zpravodajství, jeho pracovní poměr skončil k 31. srpnu letošního roku. V té době už patrně dostal jeho otec avízo, že se o zaměstnávání Andreje Duhana zajímají jeho odpůrci v Radě ČRo. Proč přichází výtka na adresu generálního ředitele až nyní, když se o zaměstnávání Duhanova syna vědělo celé tři roky, zůstává záhadou. Podle místopředsedy a mluvčího Rady ČRo Jiřího Vejvody na případ upozornila Dozorčí komise Rady ČRo (viz rozhovor níže).

Kauza by tak mohla spíše posloužit jako záminka k hlasování o Duhanově dalším osudu v čele rozhlasu. Ředitel má v devítičlenné Radě ČRo několik silných odpůrců, jimž ještě přilil do ohně ve chvíli, kdy odmítl z pozice generálního ředitele financovat nezávislé analýzy, jejichž prostřednictvím chtěla Rada zjistit, nakolik rozhlas naplňuje zákon. K interním rozhlasovým analýzám radní neměli přístup, a tak se jim do ruky nedostalo nic, co by mohlo posloužit k objektivnímu posouzení, jak rozhlas naplňuje zákon o ČRo. Rada jako kontrolní orgán Českého rozhlasu je totiž v nezáviděníhodné pozici, kdy má dohlížet na to, jak generální ředitel dodržuje zákon, ale její financování je zcela závislé právě na rozhlasu, v jehož rozpočtu má Rada vlastní položku. Jakékoli náklady navíc, tedy i na nezávislé analýzy, musí schválit generální ředitel a ten logicky nechce podepisovat zadání, která mohou odhalit jeho případná pochybení.

Otázka právního výkladu?

V pokračování článku v prémiové sekci DigiZone.cz naleznete rozhovor s místopředsedou Rady Českého rozhlasu Jiřím Vejvodou.

Tento článek patří do prémiového obsahu

Chcete-li mít přístup k exkluzivním informacím, zvolte prosím jednu z níže uvedených možností.

Jednorázová platba

30 Kč s DPH

Ztratili jste přístupový kód? Vyplňte stejnou emailovou adresu jako při původní objednávce a my vám kód znovu zašleme.

Předplatné

Předplatné pro soukromé osoby
785 Kč bez DPH za rok

Firemní předplatné
od 3 900 Kč bez DPH za rok

Proč číst premiový obsah?

Objednávka předplatného

Již máte předplatné?

Přihlaste se

Zaplatit můžete online pomocí některého z bohaté nabídky platebních kanálů od mobilních plateb až po platební karty. GoPay

Sledujte DigiZone.cz

Facebook Google+